Někteří uchazeči o zaměstnání bohužel podceňují telefonické předkolo pohovoru. Jedná se však o velmi důležitou část. Možná vás personalista rovnou pozve na osobní pohovor, ale je také možné, že vám nejdříve zavolá a ověří si několik informací. Jak se pečlivě připravit na telefonické předkolo pohovoru si ukážeme v dnešním článku.

Mějte telefon po ruce

Pokud to je jen trochu možné, neztlumujte si vyzvánění, abyste byli připraveni telefon pohotově přijmout. Pokud zjistíte, že máte zmeškaný hovor, pokuste se zavolat zpět co nejdříve. Zbytečně telefonát neodkládejte. Nejdříve si ale najděte klidné prostředí, kde vás nebude nic vyrušovat a kde se budete moci plně soustředit.

Představte se

První dojem je důležitý. Nezačínejte hovor slovy jako jsou haló, prosím, slyším, ale představte se celým jménem, nebo alespoň příjmením. Budete působit profesionálněji. Ihned v začátku ujistíte volajícího, že se dovolal správně a můžete ihned přejít k věci.

Mějte přehled

Samozřejmě můžete zaslat životopis do více firem, je však důležité, abyste měli alespoň základní povědomí o tom na co se firma zaměřuje, kde působí apod. Je pravděpodobné, že zazní otázka Proč chcete pracovat právě pro nás?. Odpověď na tuto otázku si připravte již po odeslání životopisu. Je také dobré si ihned po skončení hovoru uložit jméno personalisty, ideálně si jméno personalisty a firmy uložit ihned po odeslání přihlášky, pokud je uvedeno v inzerátu.

Dělejte si poznámky

Doporučujeme si pohotově zapisovat informace, které vám byly sděleny při telefonátu. Pokud vám byl sdělen termín osobního pohovoru, zapište si ho do kalendáře, společně s adresou místa setkání a přesným časem. Vyhnete se tak zapomenutí toho, na čem jste se společně domluvili.

Projevte zájem

Ptejte se! Pokud vás během telefonátu napadne jakákoliv otázka, zeptejte se rovnou. Ukážete tak, že jste zainteresovaní a že vám na sdělených informacích a na pozici záleží. To samé platí o tom, pokud otázce nebudete rozumět. Není ostuda se doptat, naopak.

Odpovídejte celými větami

Pamatujte, předkolo pohovoru je především o tom, že personalistu chcete zaujmout. Strohé odpovědi jako jsou ne, ano, nevím, možná nemají velkou vypovídající hodnotu. Zkuste větu rozvést a vysvětlit volajícími důvody vašich odpovědí.

Poděkujte

Na konci pohovoru se rozlučte a poděkujte personalistovi za zavolaní. Pokud projevíte vděčnost slovy Děkuji, že jste zavolal/a a budu se těšit na další postup, určitě tím nic nezkazíte.

Nebojte se připomenout

Gratulujeme, první část máte za sebou! Pokud po několika dnech stále čekáte na odpověď, nebojte se připomenout e-mailem ve kterém nejdříve znovu poděkujete za rozhovor a zároveň se zeptáte, co bude následovat. Telefonního pohovoru se není třeba bát. V případě, že danou pracovní pozici získá jiný uchazeč, nezoufejte! Každá zkušenost vás posouvá vpřed. Na příští telefonické předkolo budete připraveni zase o něco lépe než na to předchozí. Hodně štěstí!