Advent je nejen kouzelné období, kdy se těšíme na Vánoce, vytváříme domácí pohodu, s dětmi pečeme cukroví a jsme plni očekávání svátků. Před tímto finále je zde ale ještě jedna skupina radostných událostí, a to předvánoční večírky. Ať už se jedná o setkání s přáteli na trzích se svařákem v ruce, či větší sraz v restauračním zařízení, anebo klasické vánoční „mecheche“ v práci.

Každý k posledně zmíněným akcím přistupuje jinak. Někdo se na ně těší, jiný zavítá na skleničku splnit povinnost a po anglicku zmizí, a pak jsou tu ti, kteří si je náramně užívají. Samozřejmě záleží na firmě a její atmosféře během celého roku, jak bujaré oslavy nakonec budou.

I na večírku jste jakoby v práci

I když pracujete ve firmě s velmi osobním přístupem, máte v ní přátele, se kterými se vídáte i ve volném čase, a váš šéf je pohodář, přece jen je dobré si uvědomit, že i na vánočním večírku jste stále v práci, nebo alespoň v pracovním kolektivu. A tím je vhodné se řídit. Historka, jak jste se opili tak, že jste znesvětili místo konání, sundávali si tričko při karaoke, obtěžovali ostatní, a navíc si z toho nic nepamatujete, bude možná pro někoho vtipná, ale rozhodně ne zítra pro vás. I když se pod vlivem alkoholu chováte střídměji, než bylo popsáno, nemusí vás kolegové vidět ve stavu, kdy nejste schopni strčit ruku do kabátu.

Hurá s tím na sociální sítě!

V dnešní době není postrachem těchto večírků jen alkohol ve velké míře. Se vzrůstající oblibou zaznamenávat vše na mobil a ideálně okamžitě sdílet na internetu, si mnoho lidí vytváří nesmazatelnou stopu a informace o sobě, které může najít potenciální zaměstnavatel klidně za pár let, a kvůli tomuto „vtipnému“ extempore nemusíte např. dostat práci svých snů. A to ani nemusíte být strůjcem tohoto záznamu vy sami, ale třeba váš přičinlivý kolega.

Alkohol bourá hranice a sbližuje lidi

A pak je tu další klasika – alkohol bourá hranice a sbližuje lidi. Což je jistě příjemné – do té doby, než se probudíte vedle své kolegyně nebo kolegy. Nejenže riskujete problémy doma, ale navíc jednorázové úlety v pracovním kolektivu ještě nikdy moc pohody nepřinesly.

Pozor na dresscode

Věnujte pozornost i pozvánce – asi byste nechtěli přijít na koncert filharmonie, který vaše vedení připravilo jako překvapení, v džínách a triku. Přečtěte si pozvánku, jestli tam náhodou není zmíněný například frak.

Zkrátka, firemní vánoční večírek je stále pořádán firmou, ve které nebo pro kterou pracujete, a to i když zde máte blízké přátele. Trapným situacím na večírku, respektive hlavně po něm, kdy na vás plně dolehnou důsledky vašeho chování, se dá rozhodně vyhnout. Informujte se, kam vlastně jdete, pořádně si přečtěte pozvánku a mějte stále na mysli, že jste vlastně v práci.

Aneta Sálová
Specialistka HR marketingu
13. prosince 2022