Studenti v době koronaviru: Výpadky příjmů a možnosti přivýdělku

Situace na trhu práce se rychle mění. Bez zaměstnání se ocitají nejen zaměstnanci na HPP, ale i lidé, kteří z různých důvodů pracují pouze na některou z dohod. Tito pracovníci zpravidla dostávají výpověď jako první. Velkou část brigádníků tvoří studenti, kteří si přivydělávají při studiu; mnozí z nich však žádné další příjmy nemají. Koronavirová krize pro ně tudíž může znamenat velký existenční problém.

Kompenzace při překážce na straně zaměstnavatele u DPČ a DPP

Zaměstnavatel není povinen rozvrhovat zaměstnancům pracujícím pro něj na základě dohod konaných mimo pracovní poměr (tj. DPP a DPČ) pracovní dobu (a zaměstnanec tak naproti tomu nemá právo na přidělování práce v rozsahu takto rozvržené pracovní doby), jako tomu je v případě zaměstnanců pracujících na HPP. Pokud tedy ve vaší DPČ nebyl sjednán určitý minimální rozsah pracovní doby a případně i nárok na náhradu mzdy při překážkách v práci na straně zaměstnavatele, nárok na kompenzaci (náhradu mzdy) vám s největší pravděpodobností nevznikne.

Podpora vlády pro studenty

Bohužel nemáme informace o tom, že by vláda chystala nějaký podpůrný program pro studenty, kteří ztratili příjem – a které nemohou podporovat rodiče. Vláda zřejmě spoléhá na vyživovací povinnost rodičů. Může se však stát, že se i rodiče ocitnou bez práce, nebo je koronavirus omezí jiným způsobem – a oni nebudou schopni své dítě podporovat. Někteří studenti ani pořádné rodinné zázemí nemají. V takových případech se vládní opatření ukazují jako nedostatečná.

Jak vydržet bez příjmu i podpory rodičů

Pokud se v takové situaci ocitnete, můžete zkusit zažádat o nějaký typ podpory v hmotné nouzi, např. příspěvek na bydlení nebo příspěvek pro nezajištěné dítě. Kontaktujte infolinku České správy sociálního zabezpečení (tel. 800 050 248) nebo se obraťte pro radu ohledně správného postupu na Úřad práce.

Jak je to s pojištěním

Jestliže studujete a je vám více než 26 let, stát za vás standardně (až na výjimky) již neplatí pojištění. Když potom přijdete i o práci, kde by pojištění odváděl zaměstnavatel z vaší mzdy, je nutné se o placení pojištění postarat osobně. Doporučujeme vám proto přihlásit se na Úřad práce, díky čemuž za vás zdravotní pojištění bude opět odvádět stát; nemusíte si je tudíž platit sami. Kompletní seznam osob, za které platí zdravotní pojištění stát, naleznete kupř. na stránkách VZP. Spadají sem i studenti starší 26 let, kteří studují doktorský studijní program. Pokud byste spadali do některé z uvedených skupin, nemusíte se hlásit na Úřadu práce.

Situace na pracovním trhu

Během března mnoho firem v obchodu, e-commerce, dopravě, výrobě obalů, zdravotnických potřeb atd. hledalo desítky až stovky zaměstnanců. Nyní již hledají spíše jednotky lidí jako náhradu za fluktuaci. Doporučujeme sledovat několikrát denně pracovní portály a zaregistrovat se u agentur práce. U některých pracovních portálů si můžete zapnout upozornění na nové nabídky, tak dokážete reagovat rychle. Pokud se pohyb osob do léta uvolní a bude možné jezdit do hotelů, objeví se jistě mnoho brigád v gastronomii, ubytování a cestovním ruchu.

Jak to vypadá s letními brigádami

Vláda připouští v médiích lokální turismus v rámci ČR v době letních prázdnin. Doufejme, že v rámci ČR se pohyb osob v létě uvolní a obnoví se tak stovky tisíc pracovních míst v gastronomii a cestovním ruchu. Další sezónní možnosti jsou v zemědělství a stavebnictví. Také očekáváme nabídku brigád ve výrobě, kde chybí zahraniční pracovníci, kteří se vrátili do svých zemí.

Pro hledání uplatnění můžete využít pracovní portály. Existuje specializovaný portál na brigády v zemědělství agroprace.cz. Většina firem využívá také běžné portály jako prace.cz, fajnbrigady, profesia, jenprace, indeed, jooble, aplikace pracezarohem, quickjobs, atd. Existují i místní facebookové skupiny s nabídkami brigád. S hledáním brigády vám může pomoci i agentura; stačí se jednoduše zaregistrovat.

Jiří Halbrštát
ManpowerGroup