Nezapomeňte požádat o roční zúčtování daně

Roční zúčtování daně nahrazuje daňové přiznání lidem, kteří splňují určité podmínky. Je to jednodušší forma daňového zúčtování, která nevyžaduje po zaměstnanci přímý kontakt s finančním úřadem. Vše totiž vyřídí mzdová účtárna zaměstnavatele.

Požádat můžete do 17. února

Každý zaměstnavatel má povinnost vyhotovit zaměstnanci roční zúčtování daně, pokud o něj zaměstnanec řádně a včas požádá. Požádat však mohou pouze ti zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání. Zúčtování provede váš poslední (ve většině případů současný) zaměstnavatel a případný přeplatek vám vrátí ve mzdě.

Podmínky pro roční zúčtování daně

Požádat o roční zúčtování daně může zaměstnanec, který v minulém roce pracoval pouze pro jednoho zaměstnavatele, nebo měl více po sobě jdoucích pracovních poměrů (nikdy se mu v jednom měsíci nepřekrývaly). U všech těchto zaměstnavatelů musel mít podepsané prohlášení k dani. Kromě toho také nesmíte následně podat daňové přiznání, i kdybyste usoudili, že je pro vás v něčem výhodnější.

Slevy na dani a vratky

Některé slevy na dani se uplatňují každý měsíc, tudíž se na konečném zúčtování zpravidla nijak neprojeví. Jedná se o základní slevu na poplatníka, slevu na studenta, invaliditu, slevu pro ZTP nebo daňové zvýhodnění na děti. Sleva na manželku (manžela) nebo na školkovné se však uplatňuje jednou za rok a může vám díky ní vzniknout nárok na daňovou vratku. Nárok na všechny slevy je třeba patřičně doložit.

Nezdanitelné části příjmu

Nezdanitelné položky (někdy také odečitatelné položky) snižují daňový základ, ze kterého se vypočítává daň z příjmu. Jejich uplatnění vám tak může ušetřit poměrně značnou částku. Jedná se o dary, úroky z hypotéky nebo z úvěru ze stavebního spoření, penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky odborům a úhrady na vzdělání. O potvrzení dokládající váš nárok musíte včas požádat příslušnou instituci.

Jak tedy požádat a roční zúčtování daně?

V první řadě si určitě pohlídejte datum 17. února, kdy je poslední možnost podat žádost i se všemi náležitostmi. Žádost podávejte písemně. Každou z uplatňovaných slev musíte patřičně doložit, taktéž písemně, proto začněte příslušná potvrzení poptávat s dostatečným časovým předstihem. Mzdová účtárna následně provede zúčtování a případný přeplatek vám vrátí nejpozději v březnové výplatě.

 

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup