Proč se nevyplatí práce na černo

Na první pohled lákavá nabídka, a někdy zdánlivě jediné rychlé řešení, jak získat práci okamžitě a s penězi na ruku. Málokdo si v této situaci ale připustí její nevýhody a také komplikace, které mohou na dlouho ovlivnit život. Pojďme se podívat, co vám při ní hrozí.

Co je to práce na černo

Práce na černo je každá placená práce, na niž nebyla uzavřena jakákoliv pracovní smlouva, dohoda nebo vystavena faktura (pokud máte živnostenský list). Často je pracovník lákán na okamžitý nástup, peníze na ruku, někdy častěji než jednou měsíčně, vyšší výdělek za stejnou práci, než kdyby byla uzavřena smlouva.

Výše povinných odvodů je v ČR velmi vysoká. Pokud má zaměstnanec mzdu 20 tisíc Kč čistého, náklady zaměstnavatele jsou téměř 35 tisíc. Pro podnikatele i zaměstnance tedy může být lákavé se platbě odvodů a zdanění vyhnout a o státní peníze se rozdělit. Zaměstnanec proto může mít výdělek vyšší, ale ve výsledku se to zaměstnanci a zaměstnavateli většinou vymstí.

Nevýhody práce na černo

První velkou nevýhodou práce na černo je, že se vzdáváte jakékoliv jistoty. Pokud neexistuje žádná smlouva nebo dohoda, nikdy si nemůžete být jisti, že vám peníze budou vyplaceny. Když vám zaměstnavatel odmítne dát peníze, nemáte na něj žádnou páku, jak z něj mzdu dostat. Většinou to začíná prodlužováním doby výplaty a slibem, že za pár dní dostanete zaplaceno. Po nějaké době je však jasné, že peníze už neuvidíte. Pracovali jste tedy několik týdnů, ale zůstanete bez peněz.

Ze dne na den můžete o práci přijít, a to bez jakékoliv náhrady (nemáte nárok na odstupné, dvouměsíční výpovědní lhůtu, během které byste si mohli najít jiné zaměstnání apod.). Dokonce nedostanete ani podporu v nezaměstnanosti (pro tu je nutné být alespoň 12 měsíců během posledních dvou let zaměstnán a odvádět sociální pojištění).

Zaměstnavatel za vás neplatí zdravotní a sociální pojištění. Pokud si tedy nebudete platit zdravotní pojištění sami (od 1. 1. 2020 je to 1 971 Kč/měsíčně), budou vám u pojišťoven narůstat dluhy, které vás jistě jednou doženou.

S předchozím bodem souvisí i to, že doba, kdy pracujete na černo, se nezapočítává do důchodu, a tak jej budete mít nižší, než kdybyste celou dobu pracovali oficiálně. Není za vás placeno ani nemocenské pojištění, při jakémkoliv úrazu (i pracovním) tak zůstáváte zcela bez příjmu.

Samozřejmě se vzdáváte i placené dovolené a různých bonusů, které byste měli jako legální zaměstnanci.

Co vám hrozí

Práce na černo se řadí do tzv. šedé ekonomiky a je to v podstatě trestný čin, za který hrozí vysoké pokuty nejen zaměstnavateli (až 10 milionů korun), ale i vám – až 100 000 Kč. Pokud byste se chtěli pokutě vyhnout (např. zamlčením své identity), hrozí vám postih až 200 000 Kč. Takové riziko se rozhodně nevyplatí a je dobré se zamyslet nad všemi aspekty práce na černo.

Natálie Brožová
ManpowerGroup