Návrat z dovolené

Každý z nás se na dovolenou těší. Očekáváme, že si odpočineme, necháme všední život za sebou a vrátíme se plní sil a nové energie. Avšak často může dojít k tomu, že získané síly vyplýtváme během dvou dnů po návratu, nebo ještě hůře se nám ve dnech volna nepodaří tzv. vypnout. Co udělat, aby dovolená byla co nejefektivnější a odpočinek nám vydržel co nejdéle?

Příprava na dovolenou

Věnujte čas výběru termínu. Dovolená by měla trvat alespoň dva týdny v kuse, abychom si opravdu odpočinuli, a zároveň by neměla probíhat v době, kdy je ve firmě nejvíce práce. Jednak tím rozzlobíte své kolegy a zároveň budete mít po celou dobu v hlavě, co se v práci asi děje.

Na dovolenou byste měli odjíždět tzv. s čistým stolem. Zkuste dodělat všechny projekty, nebo jejich části, které jsou rozpracované. Pokud to z konkrétních důvodů nejde, buď předejte práci kolegům, kteří vás mohou zastoupit, nebo zajistěte, aby přerušení práce nevadilo. Měli byste svou nepřítomnost oznámit i klientům, se kterými jste pravidelně v kontaktu. Nezapomeňte ani na automatickou odpověď v emailu s kontaktem na osobu, která vás bude zastupovat. Ta by o tom samozřejmě měla vědět.

Některé záležitosti uzavřít nejdou, a může se stát, že i nějaký úkol, který ještě nemá uzávěrku, nestihnete. Velice praktické je, sepsat si seznam úkolů po návratu, podle kterého se budete v prvních dnech řídit. Nebojte se do něj připsat i na první pohled zřejmé věci, jako je projít email, zrušit automatickou odpověď apod.

Během dovolené

Abyste si řádně odpočinuli, měli byste být opravdu mimo dosah vaší práce. Jeden telefonní hovor nebo email vaši hlavu vrátí zpět a opět bude trvat nějaký čas, než najede na prázdninový režim. Pokud je ale něco nezbytného, vymezte si přesně daný čas na práci, aby vám nezasahovala do volného času. Mějte připravený způsob, kam si zapíšete nápady, poznámky, které vás během volna k vaší práci napadnou, ať na ně nemusíte myslet.

Po návratu

I když se vrátíte plni sil a chcete se vrhnout na všechno, věnujte první dny rutinním úkolům ze seznamu. Uspořádáte si tím čas i práci, a můžete pak lehce zařadit nové nápady. Na druhou stranu se stává, že se vrátíte fyzicky, ale hlavou jste ještě ve dnech volna. I v tomto případě vám seznam pomůže a bude jakýmsi vodítkem zpět do reality.

A v neposlední řadě nezapomeňte počítat s časem, který chcete strávit se svými kolegy a vyprávět si vzájemně dovolenkové zážitky. Neubírejte si z pracovního času, ale domluvte si například společný oběd nebo kávu po pracovní době.

Tým ManpowerGroup