Na co před nástupem do nové práce nezapomenout

Vždy když nastupujete do zaměstnání, musíte nejprve podepsat pracovní smlouvu, a to nejpozději v den nástupu do práce. Pro přípravu smlouvy si připravte občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny a číslo bankovního účtu, na které vám nový zaměstnavatel bude moci posílat výplatu. Pokud jste již před tím někde pracoval/a, nezapomeňte si také zápočtový list z minulého zaměstnání, který je vlastně potvrzením o vašem minulém zaměstnání.

Další nezbytné dokumenty

Se smlouvou budete také podpeisovat prohlášení poplatníka daně z příjmů, které je mezi lidmi známé také jako růžové prohlášení nebo „růžovka“. Podle vyplněných informací se pak stanoví způsob zdanění (způsob odvádění záloh na daň z příjmů). To znamená, že zaměstnavatel na základě tohoto dokumentu určí, zda vám bude srážet daňovou zálohu, nebo vám bude z příjmu později sražena konečná srážková daň zvláštní sazbou.

S vyplněním prohlášení se předem nestresujte. Při nástupu vám s vyplněním pomůže personalista nebo účetní. Pokud začínáte pracovat již během studia, budete potřebovat k růžovému prohlášení doložit ještě potvrzení o studiu a pokud vám ještě nebylo 18 let, tak od vás zaměstnavatel bude požadovat i lékařskou prohlídku.

K tomu, aby si v nové práci ověřili vaše dosažené vzdělání, bude potřeba diplom nebo jiný doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání. Zaměstnavatelé si totiž musí u každého zaměstnance evidovat kód vzdělání pro státní statistiky. Dále je potřeba vstupní lékařská prohlídka, pokud budete například řídit služební automobil, tak prohlídka bude probíhat u firemního lékaře. Pokud jste cizinec, tak je nutné při nástupu doložit také povolení k pobytu a pas, aby vás váš nový zaměstnavatel mohl přihlásit na Úřad práce.

U některých typů práce mohou zaměstnavatelé požadovat navíc:

📃 Potvrzení o zdravotní způsobilosti
📃 Certifikáty odborných zkoušek
📃 Zdravotní průkaz, pokud se jedná o práci v gastronomii, nebo třeba s dětmi (například na táboře)
📃 Fotografii na služební průkaz

Nikola Makovská
HR generalistka