Léto se pomalu chýlí ke konci, ale mnohé z nás čeká ještě pár dní volna během září. Plánování dovolené prošlo během posledních let různorodým vývojem. Volno si už nevybíráme jen v létě, v červenci a srpnu, a poté během zimy na týdenní lyžování. Se standardními čtyřmi týdny dovolené se dá pracovat různorodě. Jaké jsou nejnovější trendy?
Co říkají odborníci
Někteří z nás žijí v přesvědčení, že opravdový odpočinek vyžaduje minimálně dva týdny kontinuálního volna. Avšak aktuální průzkumy naznačují, že i prodloužený víkend trvající 3 až 5 dnů může být pro člověka osvěžující. Stačí se podívat do kalendáře a zjistit, které dny jsou v daném měsíci státními svátky či volnými dny, abychom si mohli během roku naplánovat vícero krátkých výletů.
Samozřejmě, že někteří z nás mohou preferovat jednu delší dovolenou pro opravdu hloubkovou regeneraci, ale i několik volných dnů může mít pozitivní vliv na naši pracovní výkonnost. Uvědomělý přístup k plánování volna může být klíčovým faktorem pro udržení svěžesti a produktivity během roku.
Co na to cestovní kanceláře
Zmíněný trend, tedy kratší volna, reflektují již delší dobu i cestovní kanceláře, a to skrze nabídku různých eurovíkendů. Začínají se objevovat tzv. bleskové dovolené, tedy zájezdy na 4 až 5 dnů do exotičtějších destinací, jako je například Blízký východ. Samozřejmě se dá těchto příležitostí využít, nebo se jimi jen můžete inspirovat a cesty si zařídit sami.
Výhody kratších dovolených
Pro mnohé z nás je dovolená časem stráveným s rodinou a dětmi. Samozřejmě, že volný čas strávený pohromadě je ohromně důležitý, ať už se jedná o relaxační, aktivní, nebo kombinovanou dovolenou. Když však přistoupíme na systém kratších dovolených, otevřou se nám nové možnosti. Můžeme strávit čas se svými přáteli nebo ho věnovat sobě samotným. Krátké dovolené nabízejí skvělou příležitost pro získání nových zážitků a dovedností.
Možná si vybereme kurz či koníček, který nás dlouhodobě zajímá, nebo se věnujeme aktivitám, jež by ostatní rodinní příslušníci nesdíleli. Domů se pak vracíme osvěženi a nabiti, a rutinní úkoly běžného života se nám zvládají mnohem snáze.
Čeho se vyvarovat
Trvalým problémem během dovolené je snadný přístup k všudypřítomným moderním technologiím. Může to být jen rychlá reakce na e-mail či krátký úkol, který si žádá pár minut našeho času. Nicméně, náš mozek není schopen okamžitě přepnout z pracovního módu na ten relaxační.
Pokud se i během dovolené neustále ponořujeme do pracovních záležitostí, může to ovlivnit kvalitu našeho odpočinku. Výsledky této rekreace pak nejsou tak pozitivní, jak bychom si přáli. Toto chování nepřináší výhody jak nám samotným, tak našim zaměstnavatelům.
Je důležité si uvědomit, že dovolená slouží především k tomu, abychom si odpočinuli a načerpali novou energii. Omezení technologických vlivů a plné soustředění na odpočinek nám umožní dosáhnout většího prospěchu.