Syndrom vyhoření je častým jevem, s nímž se mnozí setkávají, ale přesné příčiny zůstávají nejasné. Je důležité podívat se na tento syndrom blíže a uvědomit si, že se může týkat každého z nás bez ohledu na povolání či situaci.

Moderní svět a zdraví

V současném světě, kdy tempo života neustále zrychluje a technologie jsou všudypřítomné, jsou lidé vystavováni narůstajícím nárokům ze strany zaměstnavatelů, kteří mohou své zaměstnance kontaktovat kdykoliv a kdekoliv. Tento neustálý tlak může mít negativní dopad na fyzické i duševní zdraví, což vysvětluje, proč témata zahrnující well-being získávají ve společnosti významnější postavení než kdykoliv dříve. Syndrom vyhoření se stává čím dál častějším a vážným problémem.

Pomalu, ale jistě přestává být tabu hledání odborné pomoci v oblasti duševního zdraví. Naopak terapeutické sezení lidé často vyhledávají jako formu mentální hygieny. To je dobře, neboť včasná péče může zabránit prohloubení problému a vést k rychlejšímu zotavení.

Co je syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření je stav emocionálního, fyzického a duševního vyčerpání, který se projevuje jako reakce na dlouhodobý a přetrvávající stres. Ovlivňuje vaši produktivitu a snižuje vaši energii, což vede ke zhoršení vašeho profesního výkonu. Tento stav je charakterizován mimo jiné i tím, že ztrácíte zájem nejen o práci, ale i koníčky, které jste dříve milovali.

Identifikujte varovné signály vyhoření

Každý z nás může mít občas náročné dny, kdy se zdá, že i vyškrábání se z postele vyžaduje nadlidskou sílu. Pokud se však takový pocit stává pravidlem a trápí vás téměř každý den, je to jasný signál, že se vaše tělo a mysl nacházejí na pokraji vyhoření.

Syndrom vyhoření je postupný proces, který nenastane ze dne na den, a proto může být obtížné ho rozpoznat. Nicméně, naše tělo nám vysílá varovné signály a pokud víte, co sledovat, můžete tento stav identifikovat dříve, než se dostaví v celé své síle. Mezi tyto příznaky může patřit:

😑 Chronická únava a ztráta motivace
😑 Nespavost, nebo změna spánkových návyků
😑 Zhoršená koncentrace a pozornost
😑 Bolest hlavy a svalů
😑 Snížená imunita a ztráta chuti k jídlu
😑 Úzkostlivé stavy
😑 Pocit bezmoci, selhání, osamocení

Jak bojovat proti vyhoření

Pokud se cítíte vyhořelí, nezoufejte. Přestože se vaše problémy zdají nepřekonatelné, existují kroky, které můžete podniknout a dostat tak vše zpět pod kontrolu. Buďte důslední a trpěliví, vše potřebuje svůj čas.

Profesionální pomoc

Nebojte se hledat podporu od profesionálů, a to již při prvních příznacích. Ti vám mohou poskytnout potřebné znalosti, dovednosti a podporu pro řešení vašich problémů. Uvědomte si, že požádat o pomoc není slabost.

Svěřte se svým blízkým

I tento zdánlivě malý krok může být velmi účinným způsobem, jak zmírnit stres a uklidnit nervový systém.

Otevřeně komunikujte

Komunikujte se svým nadřízeným a společně vyhodnoťte možnosti. Proberte vzájemná očekávání a pokuste se najít společný kompromis. Zamyslete se nad tím, které úkoly jsou prioritní a které lze odložit. Koneckonců, je v zájmu vašeho zaměstnavatele, aby měl výkonné a spokojené zaměstnance. V případě, že nenajdete uspokojivé řešení, může být na místě změna zaměstnání.

Nezapomínejte na pravidelný odpočinek

Dovolte si odpočívat a dělat si přestávky. Přestože váš kalendář může být nabitý k prasknutí, vyhraďte si v něm alespoň krátký čas na regeneraci – i 5 minut může stačit k načerpání energie a zlepšení nálady. Pokuste se v této chvíli neodpovídat na e-maily a nezvedat telefon. Soustřeďte se pouze na danou činnost. Vychutnejte si šálek kávy, nebo čaje. Udělejte si krátkou procházku, nebo pokud máte prostor, krátce si zameditujte.

Dělejte to, co vás baví

Vraťte se k aktivitám, které vás naplňují. Můžete se ponořit do oblíbené knihy, filmu nebo jiného zdroje zábavy, který vám umožní relaxovat. V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že zdraví je to nejdůležitější, co máte. Hýčkejte si ho. Srovnejte si, co skutečně chcete a dbejte na své potřeby a limity.

Kde hledat další pomoc

Existuje několik linek důvěry, na kterých můžete mluvit o svých problémech s lidmi, kteří jsou připraveni naslouchat a pomoci. Tyto linky jsou k dispozici nonstop nebo mají specializaci na určitou oblast. Bez ohledu na to, kterou zvolíte, budete se moci svěřit s jakýmkoli tématem, aniž byste museli sdílet své osobní informace. Na linkách důvěry se nebudete muset obávat odsouzení nebo kritiky, ale můžete očekávat ochotu, úctu a empatii.

Zde jsou některé z nich:

📱 Linka důvěry RIAPS, tel: 222 580 697 nonstop
📱 Linka bezpečí, tel: 800 155 555 nonstop
📱 Linka důvěry Centra krizové intervence, tel: 284 016 666 nonstop