Je vhodné srovnávat se v práci s kolegy nebo ne

Je naprosto jasné, že srovnání se v životě úplně nevyhneme. Někdo má vyšší plat, lepší bydlení, či více dětí. Ale uvědomujeme si zároveň, v čem vynikáme my? Přinášejí vám tyto myšlenky něco dobrého, nebo vás naopak vytáčejí? Najdeme vůbec na porovnávání se s okolím něco pozitivního a kde děláme největší chyby?

Proč se neporovnávat s okolím

„Rozmohl se nám tady takový nešvar…“ Věta z populárního filmu perfektně vystihuje to, co děláme na sociálních sítích. Ano, srovnáváme svůj život s fotkami a posty ostatních. Opravdu na Facebooku nebo Instagramu ukazujete, jak se nudíte doma a že máte na sobě ty nejvíc vytahané tepláky? Asi ne, tak proč by to dělali ostatní? Nesrovnávejte nesrovnatelné, vždyť lidé kolem vás taky nechodí do postele ani na zahradu v gala.

Pokud se začnete srovnávat s kolegy v práci, uvědomte si, že všichni nemůžeme být nejlepší ve všem. Každý v něčem vynikáme a něco nám prostě nejde. A je to tak v pořádku. Proto se sestavují pracovní týmy, a pokud vás do firmy přijímají lidé, kteří jsou odborníci ve svém oboru, tedy personalistice, jsou si toho vědomi. Potřebují pokrýt celou škálu prací různými lidmi, aby výsledek společné práce byl co nejlepší.

V situaci, kdy se nám moc nedaří, tíhneme k tomu porovnávat se s někým, kdo je na tom ještě hůř. Možná vás to uklidní, na tom není nic špatného, ale zároveň vás to utvrzuje v tom, že se svým stavem nemusíte nic dělat, a to už nic dobrého nepřinese.

Proč je naopak dobré se s kolegy porovnávat

Ano, existují i pozitivní stránky porovnávání se s někým. Můžeme to nazvat motivací. Když máte ve svém okolí někoho, koho si vážíte, nebo dokonce i v určitém směru obdivujete, může to být pro vás impuls k většímu výkonu nebo třeba změně nejen v pracovním životě.

Zkusili jste někdy porovnat sami sebe nyní a před pár lety? Dosáhli jste za tu dobu něčeho, co jste chtěli? A není toto ten správný způsob, jak najít klid? Může se samozřejmě stát, že zrovna máte horší období, ale zase víte, že v minulosti bylo lépe, a tedy není nemožné toho opět dosáhnout.

Každá mince má dvě strany. Někdo je soutěžní typ a porovnávání s okolím ho vyburcuje k vyšším výkonům, někoho to naopak stresuje, rozčílí a řekne si, že je lepší nedělat nic. Každý si musí najít svůj způsob a je dobré vědět, že srovnávání se s okolím může mít své kladné i záporné stránky.

Veronika Poslušná
ManpowerGroup