Jak si udržet zdravý rozum během karantény

Říká se, že člověk je nejvíce vyčerpaný z nicnedělání. Nuda a stále stejné prostředí i činnosti dokážou výrazně ovlivnit psychiku. Negativně, samozřejmě. Nejlepší obranou proti trudnomyslnosti je být aktivní – a to i v případě, že jste doma v karanténě a z jakéhokoli důvodu nemůžete pracovat. Produktivně strávený den dokáže zvednout náladu mnohem lépe než kupříkladu kilo zmrzliny se šlehačkou, jahodami a čokoládovou polevou (i když – u někoho by zmrzlina asi vyhrála). Z toho důvodu jsme pro vás připravili několik tipů, jak můžete být produktivní i v izolaci.

Navštěvujte online webináře… o čemkoli

Nejsnazším způsobem, jak si udržovat zdravý přísun nových informací (a vyhnout se tak nepříjemnému pocitu stagnace), je pravidelně se účastnit webinářů z vašeho oboru. Kromě toho si však můžete rozšířit obzory i v jakékoli jiné oblasti, která vás zajímá; každá nová znalost či dovednost se počítá. Dejte si však pozor, abyste se příliš nevyčerpali – i vytrénovaný mozek potřebuje někdy relaxovat. Odpočatý funguje mnohem ochotněji.

Vyzkoušejte si roli učitele

Učitel, ten tvrdý chleba má. V současné situaci si to můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Jestliže chcete udržet svůj mozek vytížený i v karanténě, vraťte se do svých studentských let a zkuste si vzpomenout, jak se dělí dvojciferným dělitelem, co je to cytoplazma nebo v které části Afriky se těží uran. A pak to vysvětlete dětem tak, aby si to zapamatovaly. (A neusnuly u toho… nebo neutekly k Minecraftu.)

Věnujte se svým koníčkům (pokud je to možné)

Aktivní však můžete být i jinými způsoby, než vyčerpávající prací nebo únavným učením. Pokud např. rádi čtete, kupte si novou knihu a ponořte se do neznámého světa. Jestliže ve volném čase s oblibou zahradničíte (a máte-li zahradu přímo u svého domku – kvůli karanténě), věnujte se své zálibě bez omezení. Teď je na to ten správný čas. (Domácí ředkvičky jsou stejně ty nejlepší, přestože jsou často červavé, dřevnaté a pálí tak, že nejdou skoro sníst.) Možná si nedokážete představit den bez svého seriálu, křížovky nebo oblíbené hry – to vše je možné provozovat i v karanténě. Vaše koníčky vám pomohou udržet se v psychické pohodě.

Naučte se něco nového

Nikdy není pozdě začít s novou aktivitou. Pokud vás tedy již delší dobu něco zajímá, je nejlepší čas naučit se to. (A nemusí jít zrovna o pletení, háčkování a další podobné babičkovské kratochvíle, které by se nabízely pro izolované jedince, co nesmí vytáhnout paty z domu.) Zaujala vás jóga? Začněte cvičit podle videí. Vždy jste chtěli mít doma akvárium? Nastudujte si problematiku, objednejte po internetu vybavení, pošlete někoho, kdo se běžně pohybuje venku, do zverimexu pro první rybičky – a můžete si splnit sen.

Experimentujte

Jsou věci, které už umíte, ale kvůli každodennímu opakování mohou zevšednět a postrádat tu správnou jiskru. Typickým příkladem je vaření či pečení. V této době ale máte skvělou příležitost zařadit mezi standardní jídla také nějaké experimenty – nové chutě, netradiční suroviny, nestandardní metody přípravy. Vše potřebné lze nakoupit online, takže do města na lov krevet či koření garam masála vyrazit nemusíte.

Užívejte si rodinnou pohodu

Ne vždy je třeba být produktivní. Důležitou součástí každodenního života je i odpočinek, který je pro vaše tělo i duši nezbytný. Uvědomte si, jak je hezké, že je rodina doopravdy spolu, povídejte si s dětmi i s partnerem, zahrajte si „Člověče, nezlob se“ (a zkuste se u toho nerozčilovat), čtěte si společně knihy (nahlas, samozřejmě), dívejte se na nové či neznámé pohádky. (Možná někdo kdesi ve světě natočil stejně krásnou pohádku, jako je „S čerty nejsou žerty“, a my o ní nevíme!) Možností je spousta. Příležitost trávit tolik času spolu se už nemusí znovu naskytnout, využijte ji proto naplno.

Jak relaxovat, když děti chtějí být produktivní

(Následující část článku berte prosím s rezervou, slouží pouze pro vaše pobavení).

1) Hra na čestnou stráž. Hraje se tak, že si rodič lehne na kanape a dítě u něj drží čestnou stráž (v ruce by mělo mít cokoli, co připomíná šavli, a na hlavě klobouk). Důležité je vysvětlit dítěti, že elitní stráž vydrží stát bez hnutí a beze slova celé hodiny. Pokud máte dětí více, mohou se po půl hodině vystřídat. Dítě, které zrovna nedrží stráž, hlídá čas a také sleduje, zdali sourozenec stojí opravdu bez hnutí.

2) Hra na stroj času. Vezměte si cvičební podložku (stroj času), natáhněte si ji na zem vedle pohovky a věnujte se oblíbené činnosti, jako je spánek, čtení nebo poslech hudby. Vaše děti budou mít za úkol postavit kolem vás za pomoci židlí, polštářů a dek nějakou místnost (běžně se jí říká bunkr). Když je hotová, děti zahlásí rok či obecně dobu, ve které jste se ocitli (např. pravěk). Vy si následně můžete přát dostat se do jiného roku. Opakujte dle potřeby. Nezapomeňte však na konci požadovat návrat do reality – děti musí vše uspořádat tak, jak to bylo na začátku. Vyhnete se tak úklidu.

3) Hra na maskování. Vysvětlete dětem, že jsou z nich vojáci a že právě začíná důležité maskovací cvičení. Dejte jim k dispozici nějaké oblečení různých barev (ideálně to, které máte v plánu prát – a nemusí být pouze dětské) a řekněte jim, že mají za úkol splynout s okolím. Koho během příštích dvou hodin (dobu upravte dle věku dítěte či dětí) neuvidíte, dostane speciální odměnu (fidorkovou medaili, nanuk atp.). Během té doby relaxujte, jak uznáte za vhodné. Pokud dítě zahlédnete, dělejte, že ho nevidíte, jinak klid skončí. Na konci určeného časového úseku vojáky pochvalte a rozdejte odměny.

Jak trávíte čas v karanténě vy? Máte nějaký osvědčený způsob, jak se vypořádat s aktuálními omezeními, nebo třeba skvělý tip, jak zabavit děti? Podělte se s námi v komentářích na sociálních sítích!

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup