Často se stává, že mladý člověk během studia na VŠ chodí pracovat raději do fastfoodu, než aby se věnoval studovanému oboru. Po vystudování pak ale nemá potřebnou praxi v příslušném oboru. Jakožto studentka ekonomické VŠ, která se zajímá o HR a marketing, se potýkám s tím, že se mým starším spolužákům a mnoha dalším studentům nedaří si ihned po vystudování najít práci v oblasti, kterou roky studovali. Problémem je nedostatečná, firmami však požadovaná praxe v oboru (v HR a marketingu především). Podíváme-li se na jakýkoliv inzerát ve zmiňovaných oblastech, ať už se jedná o pozici marketingového nebo HR specialisty, ale i asistenta či koordinátora, téměř všude jsou požadovány alespoň nějaké zkušenosti vdané oblasti. Jenže jak může mladý člověk již během svého studia na vysoké škole takovou praxi získat?
Brigády při studiu
Jen zřídka firmy nabízí stáže nebo odborné praxe pro studenty, a ty, když už bývají placené, tak velmi málo. To je nejspíše důvod, proč vysokoškoláci pracují ve fastfoodech, barech, restauracích, kavárnách, a to většinou na pozicích, kvůli kterým vysokou školu studovat nepotřebují. Studium vysoké školy je přitom poměrně finančně náročné. A jelikož student by měl především studovat, nikoli převážně pracovat, je tak závislý na finanční podpoře rodičů. I když v případě státních škol odpadají poplatky za studium jako takové, studijní materiály, učebnice, sešity, notebook, a v neposlední řadě samozřejmě také jídlo a nájem představují pro rodinný rozpočet nemalé částky. V případě soukromých vysokých škol jsou pak tyto částky ještě mnohonásobně vyšší.
Do toho si mladí lidé rádi užívají života, cestují, sportují, chodí se bavit na různé akce a mnoho z nich se chce již při studiu finančně alespoň trochu osamostatnit. A právě z těchto důvodů se studenti do neplacených stáží příliš nehrnou a dávají přednost práci ve fastfoodech, kde mají poměrně vysoké mzdové ohodnocení. Takové brigády jsou však vhodné spíše pro studenty středních škol, jakožto úplně první kontakt s pracovním životem. Člověk si při tom uvědomí hodnotu peněz. Zažije, jak funguje „dospělý svět“ (výplaty mzdy, termíny, atd.). Naučí se dochvilnosti, zodpovědnosti. Co se ale týče rozvoje zkušeností v oblastech jako je HR nebo marketing, v těch jim to do budoucna zas až tolik nepomůže.
3 tipy pro uplatnění se na trhu práce
Níže proto uvádím tipy pro studenty VŠ, co je již při studiu vhodnější udělat pro svou vysněnou práci v oboru, než jít pracovat zrovna do fastfoodu.
1. Upřednostnit získání potřebné praxe před vyšším výdělkem v oboru, ve kterém nevidím budoucnost
Snažte se myslet do budoucna a věnujte se tomu, co vás zajímá a baví. Jakákoliv praxe v oboru je lepší než žádná, a pokud vás při studiu rodiče stále finančně podporují, není lepší čas než toho využít ještě před dokončením vysoké školy. Stáž nebo odborná praxe poskytuje dostatek času i pro studium, a vás to navíc naučí důležitému time-managementu. I to by mohli zaměstnavatelé ocenit. A pokud se jednou dostanete do nějaké firmy na stáž, po dokončení studia máte otevřené dveře pro práci na hlavní pracovní poměr.
2. Z nižších pozic usilovat o rozvoj a růst, zajímat se v rámci firmy o obory, ve kterých bych v budoucnu rád našel uplatnění
Pokud byste např. rádi pracovali v oblasti HR, ale nemáte na to dostatečné zkušenosti, můžete ve firmě zaměřené na tuto oblast začít pracovat na pozici, na kterou již nyní splňujete všechny požadavky. Když pak později projevíte zájem o vyšší pozici v rámci této firmy, i bez požadované praxe vám může dát váš zaměstnavatel přednost před dalšími uchazeči, jelikož již znáte firemní kulturu a zaměstnavatel zná vás.
3. Zapojit se do studentských programů a soutěží
Tyto programy rozvíjejí znalosti a dovednosti, které ke své vysněné práci potřebujete a často za nimi stojí firmy, u nichž byste třeba v budoucnu rádi pracovali. Existuje mnoho programů a soutěží pro studenty v různých oborech. Jedním z takových programů může být i DofE, kde po úspěšném absolvování získáte mezinárodní certifikát – více o tom, jak DofE konkrétně pomáhá mladým lidem být připraven na trh práce si můžete přečíst v tomto článku. Co se týče soutěží, někde dokonce můžete vyhrát stáž ve firmě. I bez výhry však získáte zkušenosti v tom, co vás baví a čemu se chcete věnovat.
Mladá generace znamená budoucnost pro každou firmu
Pokud chtějí firmy do svých týmů přilákat mladé a perspektivní lidi, měly by přehodnotit požadavky, jakými jsou několikaletá praxe a zkušenosti v oboru u studentů nebo čerstvých absolventů. Tím umožní těmto lidem převést do praxe teoretické znalosti, které se právě naučili ve škole. Ze začátku třeba s nižším mzdovým ohodnocením, ale postupným zvyšováním v případě spokojenosti s daným člověkem. I když v odstavcích výše studentům doporučuji dát přednost neplacené praxi před okamžitým výdělkem ve fastfoodu, měly by se i zaměstnavatelé snažit motivovat studenty pro práci v jejich oboru.
Pro čerstvé absolventy VŠ je pak ideální nabízet trainee programy, ve kterých člověk získá všechny potřebné zkušenosti a může pak ve firmě dále pokračovat. Pár firem tento druh spolupráce již nabízí a mezi studenty se těší poměrně velké oblibě. Ostatní společnosti by se mohly tímto přístupem inspirovat.
Aneta Sálová
Stážistka ManpowerGroup
24. srpna 2021