Jak na životopis neboli CV

Tradiční životopis (curriculum vitae, z toho často užívaná zkratka CV) je při ucházení se o práci stále tím nejdůležitějším dokumentem. Správný životopis musí obsahovat podrobnosti o vás, o vašem vzdělání, kvalifikacích a dovednostech a předchozích pracovních zkušenostech. Na to, aby váš životopis náboráře zaujal, však máte většinou přibližně jen 6 sekund.

To nejdůležitější do úvodu

Proto se doporučuje, abyste (kromě kontaktních informací) uvedli pár nejdůležitějších vět o sobě již v úvodu. Pokud se vám tímto podaří přilákat pozornost a zaujmout, personalistu to s největší pravděpodobností namotivuje dozvědět se o vás a vašich pracovních zkušenostech více.

Dbejte na přehlednost

Je důležité, aby byl celý životopis přehledný a personalista se v něm vyznal. Zároveň je vhodné do životopisu neuvádět celou svou kariérní historii, ale jen vaše poslední/současné zaměstnání a nejvyšší dosažené vzdělání.

Nezapomeňte na LinkedIn

Pokud máte LinkedIn účet, je vhodné vložit i odkaz na váš profil, a v případě zájmu si může personalista či zaměstnavatel celou vaši pracovní historii, včetně vašeho vzdělání, nejrůznějších kurzů či certifikátů, ale i referencí od vašich minulých spolupracovníků nebo nadřízených na vašem profilu dohledat. V samotném životopisu na to není příliš prostor.

Vejděte se na jednu stránku

Životopis by totiž neměl být delší než na jednu stranu A4. (Dlouhosáhlé slohy nechce nikdo číst.) Snažte se tedy do životopisu uvést jen ty nejrelevantnější informace k pozici, o kterou se právě ucházíte. Životopis by měl dát rychle najevo, proč jste vhodným kandidátem a čím můžete přispět.

Dejte pozor na gramatické chyby a překlepy

V neposlední řadě se ujistěte, že se váš životopis snadno čte, a neobsahuje překlepy a gramatické chyby. I proto je vhodné před samotným odesláním dát své CV přečíst další osobě.

Váš životopis by měl být:

✔️ přehledný
✔️ informativní, ale stručný
✔️ obsahově i gramaticky správný
✔️ bez překlepů
✔️ měl by cílit na konkrétní pozici

👉 Vytvořte si svůj životopis pomocí našeho CV generátoru. Je to velmi jednoduché – stačí si vybrat vzhled životopisu, vyplnit jednotlivá pole o vás a vašich zkušenostech, nahrát fotografii a máte hotovo.

Aneta Sálová
Specialistka HR marketingu
24. října 2022