Jak je to s přesčasy?

V dnešní době jsou přesčasy naprosto normální záležitostí, navíc s všeobecným povědomím, že nejsou propláceny. Jestliže jste v zaměstnání, kde je tato situace na denním pořádku a přesčasy nejsou ničím kompenzovány – například abnormálně vysokým platem a jinými výhodami, a také jste se na neplacených přesčasech nedomluvili, tedy nemáte je ve smlouvě, určitě je vhodné se ozvat.

Jak o přesčasech přemýšlet

Není to úplně jednoduchá situace, protože v době krize je mnoho lidí rádo, že vůbec práci má, a tak nechtějí riskovat výpověď. Na druhou stranu nemůžete své práci obětovat veškeré své volno, včetně víkendů. Zkuste se s nadřízeným domluvit, alespoň na určitých pravidlech. Hlavní je, abyste s časovým předstihem o přesčasu věděli a nemuseli rušit svůj program, dalším bodem by měla být finanční kompenzace, tedy proplacení přesčasů. V případě, že vše funguje, může to pro vás být i vítaný přivýdělek.

Na co si dát pozor

Základem je mít stanovenou pevnou pracovní dobu, tedy od kdy do kdy pracujete, a tím vidíte, kdy vám začíná přesčas. Ten může být z vaší strany dobrovolný, anebo také zaměstnavatelem nařízený, v tom případě ale nesmí přesáhnout více než 8 hodin týdně (a více než 150 hodin ročně). Celkově přesčasy (dobrovolné i nařízené) nesmí ročně přesáhnout 416 hodin (nezapočítávají se hodiny, za které dostanete náhradní volno). Vždy musí být dodržena zákonná přestávka mezi směnami (11 hodin, u přesčasů se může zkrátit na 8 hodin).

Kdy vám může zaměstnavatel nařídit přesčas

Může se jednat o jakýkoliv pracovní den, pokud se firma dostane do nečekané vážné provozní situace. V tomto případě vás nemusí ani informovat předem. O víkendech a svátcích je to složitější – jsou definovány přesné důvody, např. inventura, krmení a ošetřování zvířat, vykládka zboží apod.

Komu nelze práci přesčas nařídit

Pokud jste těhotná žena, ze zákona vůbec nesmíte pracovat přesčas. Pokud, pracujete na částečný úvazek či jste rodič, který se stará o dítě mladší 1 roku, zaměstnavatel vám přesčas nařídit nemůže, protože práce navíc je možná jen po oboustranné dohodě.

Co není přesčas

Obecně platí, že přesčas je mezi vámi a vaším zaměstnavatelem domluvený. Pokud tedy nastupujete do zaměstnání, a než se zaučíte, vám práce trvá déle, o přesčas se nejedná. Stejně tak pokud přes den nic neuděláte a doháníte své resty po večerech.

Co za přesčas dostanete

V podstatě existují dvě odměny – náhradní volno nebo finanční odměna. Ta je stanovena normální hodinová sazba plus příplatek 25 %, za hodinu přesčasu tedy dostanete o čtvrtinu více než za hodinu běžné směny. Někteří zaměstnavatelé ale stanovují příplatek vyšší a můžete se dostat i na dvojnásobek peněz. Pozor – náhradní volno za přesčasy vám nikdo nemůže nutit, je to vaše volba, zda jej budete chtít, nebo se rozhodnete pro finanční řešení. Volno dostáváte jedna ku jedné, tedy za jednu hodinu přesčasu vám náleží jedna hodina náhradního volna.

A ještě jedno upozornění – pokud nastupujete do nového zaměstnání, čtěte pečlivě smlouvu. V ní totiž mimo jiné může být napsáno, že odměna za práci (mzda) již zahrnuje odměnu za přesčasy. To znamená, že i když budete pracovat nad rámec své pracovní doby, nebudete mít nárok ani na peníze navíc, ani na náhradní volno.

Natálie Brožová
ManpowerGroup