eNeschopenka: Proč je lepší?

Od 1. ledna 2020 je spuštěn systém elektronických neschopenek. Jejich využívání je povinné. Pro lékaře to znamená více práce, zaměstnancům se ale uleví.

Papírové neschopenky se ruší

Papírovým neschopenkám sice už odzvonilo, pokud jste však onemocněli ještě před spuštěním elektronického systému neschopenek, řídí se vaše dočasná pracovní neschopnost původními „papírovými“ pravidly.

Papírová neschopenka se skládala z pěti dílů:

  1. díl – Hlášení OSSZ o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
  2. díl – Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce
  3. díl – Hlášení ošetřujícího lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
  4. díl – Žádost o nemocenské
  5. díl – Hlášení ošetřujícího lékař o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

Čtyři z těchto pěti dílů (výjimkou je 1. díl) se standardně dostaly do ruky nemocnému, který se pak musel postarat o jejich vyřízení. V tomto směru eNeschopenka zaměstnancům ušetří čas nutný k zařizování.

Odpadá doručování neschopenky zaměstnavateli

Změna systému neschopenek efektivně řeší jeden závažný problém – odpadá doručování 1. dílu papírové neschopenky zaměstnavateli. V praxi jde o to, že když je vám špatně, máte chřipku, horečky nebo jste jinak postiženi, bývá často velmi těžké (a zároveň nezodpovědné) absolvovat v tomto stavu mnohdy náročnou cestu do zaměstnání kvůli předání papíru na HR oddělení. Nejen že se nemocnému může cestou ještě přitížit, ale zároveň vystavuje nebezpečí ostatní cestující – ať již na silnici (kupříkladu při řízení s horečkou), nebo v MHD (nebezpečí nakažení).

Povinnost informovat zaměstnavatele o vzniku dočasné pracovní neschopnosti však stále trvá; nyní k tomu však můžete využít telefon nebo e-mail z pohodlí domova, nemusíte nikam chodit a můžete se soustředit na odpočinek a léčbu.

Elektronické neschopenky se neobejdou bez papíru

Ani elektronické neschopenky však nefungují zcela „bezpapírově“. V původní trojdílné papírové neschopence sice bude 1. a 3. díl nahrazen elektronickou verzí, 2. díl – průkaz dočasně práce neschopného zaměstnance – však zatím zůstává v papírové podobě. Na kontroly k lékaři tedy stále budete muset chodit s papírem, stejně jako se jím budete muset prokázat při kontrole.

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup