Situace, se kterou se pravděpodobně každý z nás setkal. Situace, která může být stresující bez ohledu na věk a zkušenosti. Čeká vás pohovor. Ať už se jedná o nové zaměstnání, rozhovor s nadřízeným, nebo žádost o zvýšení ohodnocení, vy už předem několik dní nespíte, jste nervózní a vlastně chcete, abyste to měli co nejrychleji za sebou. Stres vás pohlcuje a hlava je jako v mlze. V takovém rozpoložení těžko podáte dobrý výkon. Tréma je věc nápomocná, ale všeho moc škodí.

Pojďme se podívat na pár tipů, které vám mohou pomoci úspěšně zvládnout pohovor. Když si je osvojíte, uvidíte, že se příště dny před pohovorem ponesou v klidnějším duchu.

Ujistěte se, že vypadáte reprezentativně

👉Zní to možná trochu banálně, ale pokud se nebudete cítit „ve své kůži“, budete si i méně věřit. Předem si připravte, co si vezmete na sebe, ideálně něco, v čem se budete cítit komfortně. Použijte svůj oblíbený parfém, nebo i ten pro zvláštní příležitosti. Nejenže vám hezký outfit dodá potřebné sebevědomí, ale také druhé straně dáváte najevo, že pohovor považujete za sváteční moment a záleží vám na probírané věci či novém zaměstnání.

Pozor na řeč těla

👉Pokud máte trému, projeví se většinou i zvenčí – třesou se vám ruce a hlas, nebo si hrajete s vlasy. Zapracujte na tom. Ruce můžete zaměstnat držením tužky nebo podkladů, hlas si můžete usadit jeho položením do nižší polohy. Pomoct si můžete třeba jen zatnutím palců u nohou. Neexistuje univerzální recept, pro všechny, proto se zkuste zamyslet nad tím, která technika by vyhovovala vám. Pozornost mimo jiné věnujte i způsobu, jak se posadíte, celkovému držení těla a sebevědomému příchodu.

Dýchejte

👉Zkuste si osvojit některou z dechových technik, ne nadarmo je mnoho lidí, kteří se denně nacházejí pod velkým tlakem, používá. Pomůže vám se uklidnit – jak vaše tělo, tak hlavu. Zároveň tím získáte čas na odpověď. Pohovor není závod. Dech vám pomůže k rozvážnosti a promyšlení si všech faktů a argumentů, které chcete sdělit.

Připravte si, o čem chcete mluvit

👉I v případech, kdy předem přesně nevíte, jaké otázky vám budou položeny, připravte si základní záchytné body. Mluvit můžete například o své předchozí kariéře, vašich očekáváních, zaměření a zájmech. Pokud jste pohovor iniciovali, zkuste si napsat osnovu toho, co chcete říct. Ale pozor – neučte se text nebo celé věty, to působí nepřirozeně. Mnohem lepší je pamatovat si jednotlivé body a ty pak na místě přetvářet do jednotlivých vět. Uvědomte si, že nejde o test. Vsaďte na přirozenost projevu.

Před pohovorem relaxujte

👉Najděte si svůj způsob, jak se především den předem uvolnit a dobře se vyspat. Naplánujte si na večer setkání s přáteli, zaběhejte si, nebo si udělejte klidný večer doma s čajem a filmem. Určitá míra stresu se jistě dostaví, ale měli byste ho mít pod kontrolou. Ráno si zkuste dodat sebevědomí, nebo o to poproste vašeho partnera/partnerku, přátele, členy rodiny, prostě kohokoliv, kdo vám dodá kuráž a víru, že to zvládnete.

Těšte se!

👉Nejvíc ze všeho dělá první dojem. Pokud vstoupíte do místnosti vystrašení a s pocitem, že chcete utéct, bude to na vás poznat. Zkuste se opravdu těšit, jednak se tím sami uvolníte a jednak tento pocit bude opravdu nakažlivý a vytvoří pozitivní atmosféru. Zkuste si celý pohovor prostě užít. A když náhodou nevyjde, uvědomte si, že je to jen pohovor, a díky ztrátě této šance, může přijít jiná.