Manpower Index trhu práce

Barometr nálady zaměstnavatelů vytvářet pracovní místa

Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí, ve které průzkum probíhá. V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce v České republice je pravidelně osloven reprezentativní vzorek 750 zaměstnavatelů. Je jim položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v nadcházejícím čtvrtletí v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Je to barometr nálady zaměstnavatelů a odhaluje tendence na trhu práce. Kromě celkového výhledu za celou republiku jsou k dispozici i data za jednotlivé sektory ekonomiky a 3 hlavní regiony (Praha, Čechy a Morava).

Průzkum probíhá již více než 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. Manpower Index trhu práce je založen na dotazování více než 65 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.

Aktuální výsledky naleznete zde.


 

Mileniálové a kariéra: Vize 2020

 

Mileniálové (lidé, kteří se narodili v letech 1980-1995 a jsou první generací vyrůstající ve světě online technologií, někdy také označovaná jako generace Y) se připravují na to, že jejich kariéra bude ultramaratonským během, a předpokládají, že si cestou budou vybírat delší oddechové časy, jak vyplývá z průzkumu ManpowerGroup.

Při výběru toho, kde a jak budou pracovat, sledují mileniálové tři priority: peníze, jistotu a volný čas. Chtějí být odměňování za své úsilí, chtějí mít v zaměstnání jistotu (kterou chápu odlišně, než předchozí generace), a přitom stále mít volnost, aby mohli jednou za čas zastavit a dobít baterie. Chtějí také pracovat se skvělými lidmi, užívat si dobu strávenou v práci, a to s možností pracovat flexibilně a získávat nové dovednosti.

Dávají přednost jistotě v zaměstnání a příležitostem, kde jsou nové výzvy a typy práce. Na základě globálního průzkumu provedeného na vzorku 19 000 mileniálů z 25 zemí, nabízí tato studie praktické rady, jak by měli zaměstnavatelé přehodnotit HR procesy při náboru, retenci a rozvoji zaměstnanců.

 

Celou studii “Mileniálové a kariéra: Vize 2020“ naleznete zde

 


 

 

Po kapitalismu přichází talentismus

Paradox na trhu práce – i v době rostoucí nezaměstnanosti nemohou firmy najít vhodné zaměstnance.

Zaměstnavatelé a zaměstnanci čelí výzvě, jaká na trhu práce ještě nikdy v minulosti nebyla. Celosvětově a celospolečensky dochází momentálně k zásadním změnám a tyto procesy výrazně urychlila ekonomická krize. Společnosti jsou pod rostoucím tlakem na snižování marží, růst efektivity a jsou nuceny produkovat více, se stejným nebo menším množstvím lidských zdrojů. To klade mnohem větší požadavky na organizaci a řízení lidských zdrojů a samozřejmě také na zaměstnance na všech úrovních. Velmi silně začal brzdit rozvoj firem nedostatek lidí s potřebným profilem. Dochází k tomu, že je na jedné straně vysoká nezaměstnanost, ale současně firmy nemohou najít vhodné zaměstnance. Požadavky firem na zaměstnance se s technologickým pokrokem mění stále rychleji. Mnohem rychlejším tempem než se vyvíjí kvalifikační struktura populace. Navíc demografický vývoj vede k tomu, že aktivní populace ve vyspělých zemích se zmenšuje. Lidí je tedy na trhu práce stále méně a tito lidé mají stále více „nevhodnou“ kvalifikaci a dovednosti.

Celý průzkum naleznete zde.

 


Nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací 2014

Na trhu práce se rozevírají nůžky mezi disponibilními uchazeči o práci a požadavky firem na nové zaměstnance.

V úterý 10. června 2014 byly zveřejněny výsledky 9. ročníku každoročního průzkumu ManpowerGroup – Nedostatek lidí s potřebnou kvalifikací, který se zaměřuje na obsaditelnost konkrétních pozic vhodným uchazečem.
Průzkum byl proveden jako součást pravidelného kvartálního průzkumu Manpower Index trhu práce a zaměstnavatelům byly položeny otázky:

 

1. Jak je pro vás náročné obsadit volné pracovní pozice?
2. Které z pozic jsou nejhůře obsaditelné vhodným uchazečem?
3. Jaký má dopad nedostatek lidí s potřebným profilem na vaši organizaci?
4. Jak se nedostatek talentů projeví ve vaší organizaci?
5. Jaké jsou nejčastější důvody pro obtížné obsazování pracovních pozic?
6. Jaké strategie přijímáte pro překonání těchto problémů?

Celý průzkum naleznete zde.

 


Top 10 nejhůře obsazovaných pozic

Průzkum ukazuje, že se mění priority firem s tím, jak na trhu roste konkurence, klesají marže a společnosti jsou nuceny zvyšovat efektivitu, produktivitu, snižovat cenu, rychleji inovovat, vytvářet nové služby a ty potom umět prodat. V důsledku musí firmy produkovat stejně nebo více s menším počtem lidských zdrojů. To vytváří mnohem vyšší nároky na všechny typy zaměstnanců, kteří musí přistupovat k práci úplně novým způsobem. Manažeři na všech úrovních musí být schopní prosazovat změny a to nejenom v organizaci, ale i v nákladové oblasti. Zároveň musí mnohem citlivěji pracovat s motivací a angažovaností lidí. Takových komplexních manažerských osobností je na trhu málo.

Seznam deseti pozic, na které se zaměstnavatelům nejhůře hledali v letošním roce vhodní uchazeči o práci naleznete zde.


Nezaměstnanost mladých

Absolventi na trhu práce – ztracená generace?

V letošním létě přišlo na trh práce méně absolventů, než v předchozích letech, ale to neznamená, že jejich situace je jednodušší. Roste totiž procento těch, kteří dlouhodobě nemohou najít první uplatnění. Každý rok se stále více rozevírají nůžky mezi tím, jací absolventi opouští školy a jaké jsou požadavky zaměstnavatelů. Přestože roste počet absolventů technických škol, jejich počet nestačí pokrývat rychle rostoucí poptávku firem. Naopak stále větší problémy mají absolventi humanitních oborů, kteří nakonec hledají práci v oborech, které nesouvisí s jejich oborem studia. Velmi často vidíme např. mladé pedagogy, jak hledají práci v personalistice nebo obchodu. Euforie absolventů z let 2000 – 2008, kdy měli vysoké požadavky a mohli si více vybírat, je pryč. Přišla větší pokora a realismus. Musí často začínat od nuly a postupně si vybudovat pozici od nejnižších pracovních míst.

Celou studii naleznete zde.

 

NEVÍTE SI RADY A POTŘEBUJETE PORADIT? JSME TU PRO VÁS

MANPOWER (Centrála)

Na Florenci 2116/15

110 00 Praha 1

 ico mail headoffice@manpower.cz
 ico tel +420 242 499 370 - centrála