Změna oboru: Možnosti a rizika

Cítíte, že potřebujete změnu? Pokud jste v současném zaměstnání nespokojení a není to způsobeno konkrétní firmou či pracovní pozicí, možná je čas uvažovat o změně oboru. Takové rozhodnutí však může mít dalekosáhlé důsledky. Náš specialista náboru Tomáš Bárta pro vás shrnul užitečné poznatky z praxe a zdůraznil nejpalčivější rizika, která s sebou takováto změna přináší.

Proč lidé nejčastěji přemýšlí o změně oboru?

Nejčastějším důvodem bývá syndrom vyhoření. Jednoho dne zkrátka dojdete do fáze, kdy svůj obor děláte už moc dlouho a cítíte, že se nemáte kam posunout. Dalším velmi častým důvodem jsou finance – můžete mít pocit, že v jiném oboru jsou finanční podmínky lepší. Jinou situací mohou být kupříkladu strukturální změny, při nichž obor zanikne (horníci v Ostravě, skláři v severních Čechách apod.).

Jak byste měli postupovat při změně oboru?

Změnit obor není jednoduché – a to jak samotné rozhodnutí, tak i následující kroky. Musíte počítat s tím, že proces změny bude velmi náročný a zdlouhavý, a obrnit se trpělivostí.

Když chcete změnit obor, určitě byste měli využít známostí a referencí a získat doporučení. Jestliže tuto možnost nemáte, je tu šance na změnu oboru v rámci firmy, ve které již působíte. Obě tyto možnosti jsou schůdnou variantou, pokud jich lze využít.

Je třeba také brát v úvahu, že čím bude váš nově zvolený obor vzdálenější původnímu, tím víc se vaše šance na úspěch sníží.  Je proto výhodné zvolit si obor, který má alespoň základní souvislost s původním oborem. 

Kde zjistíte, jaké znalosti budete potřebovat?

Určitě si důkladně prostudujte aktuálně vypsané inzeráty na pozice v daném oboru. To vám pomůže udělat si obrázek nejen o požadovaném vzdělání a nutných zkušenostech z praxe, ale i o nabídkách firem v oblasti rekvalifikace.

Je dobré si dopředu doplnit nějakou rekvalifikaci?

Rekvalifikace vám může pomoci, ale úspěch nezaručí. Ze zkušenosti víme, že zaměstnavatelé jsou někdy k rekvalifikacím spíše skeptičtí; samozřejmě však záleží na oboru a konkrétní firmě. V současné době už mnohé firmy v důsledku nedostatku kvalifikované pracovní síly vychází lidem vstříc a nabízí komplexní rekvalifikační programy.

Jakou roli hraje při změně oboru věk?

Platí, že čím je člověk mladší, tím snazší pro něj změna oboru bude. Mladý člověk totiž obvykle ve svém oboru ještě nezískal mnoho zkušeností a zároveň nevystoupal příliš vysoko z hlediska financí. V praxi to znamená, že pád ze 30 000 na 27 000 není tak bolestný jako pád z 45 000.

Junior tedy změní obor relativně snadno. V tomto ohledu mají také výhodu manažeři (a to bez ohledu na délku praxe), protože obecné principy managementu jsou relativně podobné napříč obory. Seniorní specialisté mají pozici nejsložitější.

Je změna oboru v rámci firmy doopravdy reálná?

Průchodnost mezi obory uvnitř firem je často větší než vně, je proto výhodné toho využít. Některé firmy tuto možnost nabízí i jako benefit, který dobře funguje u mileniálů – mají možnost ve firmě „rotovat“ a vyzkoušet si tak více pozic.

Pokud chcete změnit obor, je toto je nejsnazší cesta. Firmy totiž raději dají šanci stávajícímu zaměstnanci, o němž už něco vědí – a díky tomu dokážou odhadnout, jestli je schopný se potřebné dovednosti a znalosti rychle naučit.

Jak dlouho může změna oboru trvat?

Určitě byste se měli obrnit trpělivostí. Někdy se celý proces změny může táhnout i několik let. Pokud se tedy člověk opravdu rozhodne pro změnu, klíčová je houževnatost a cílevědomost. Bližší časové určení nedokážeme poskytnout, může se lišit případ od případu, obor od oboru. Jde však o dlouhodobý proces, jehož průběh závisí na vaší odhodlanosti a na zdravém sebevědomí, díky kterému snáze uspějete na pohovoru.

Jak často se v praxi lidé rozhodují změnit obor?

S pokusy o změnu oboru se setkáváme poměrně často, jen zřídka lze však pokus označit za úspěšný. Spousta lidí totiž nepočítá s tím, že se v počátcích – tedy na juniorních pozicích v novém oboru – může jejich finanční odměna rapidně snížit. Právě z tohoto důvodu je změna mnohdy neproveditelná, protože tak výrazné snížení mzdy může být pro člověka i likvidační.

Odpovídal: Tomáš Bárta
ManpowerGroup