´

Time-management: Jak zvládnout příval práce

Time-management: Jak zvládnout příval práce

Schopnost efektivně si zorganizovat čas je v pracovním životě nedocenitelná. Dobrá organizace činností a důsledná příprava na každý den umožní zvládnout více úkolů během kratšího časového úseku a zvýšit tak pracovní výkon. Tímto způsobem dokážete zvládnout i nenadálý příval práce, aniž byste se dostali do stresu.

 

Time-management

V první řadě je důležité si vše podrobně naplánovat. Pracovní den je dobré ukončit rozvrhnutím úkolů na den další. Průběžně si pište, co musíte udělat (i s časovými termíny), a z tohoto seznamu vybírejte činnosti, které je třeba udělat nejdříve. Nezbytností by měl být diář, ať už v papírové, nebo elektronické podobě. Úkoly seřaďte tak, aby vám to ušetřilo co nejvíce času – tematicky a místně při schůzkách.

Nepoddávejte se stresu

Nepřeceňujte své síly a uvažujte realisticky. V opačném případě se může stát, že vám bude chybět až několik hodin času. Tím se do stanete do skluzu, tedy stresových situací, které snižují vaši výkonnost. Důležité je samozřejmě eliminovat všechny „žrouty času“.

Komunikace s kolegy

Sociální začlenění je jedním z důležitých prvků zaměstnání – nejen že se pak v pracovním prostředí cítíte lépe, ale odráží se to i na výkonnosti a komunikaci s kolegy při řešení úkolů. Negativním aspektem ale bývá zdržování od práce během dne – trávení času u „kafíček“ s kolegy a podobně. K tomu se často přidávají i soukromé telefonáty, surfování na internetu, chaty a další „žrouti času“, které je třeba držet pod kontrolou.

Rozfázujte si den

Vhodným postupem je rozdělit si pracovní dobu na sekce, kdy se naplno věnujete své činnosti, a na sekce odpočinkové. Již ráno po příchodu si domluvte s kolegy společný oběd a určete čas, kdy na něj půjdete – a hned poté se vrhněte do práce. Budete mít přehled, kolik máte času, a navíc během oběda utužíte své vztahy s kolegy.

Soukromé záležitosti

Své soukromé záležitosti raději ponechte doma. Pokud to nedokážete nebo nechcete, striktně dodržujte velmi krátké přestávky během dne, při kterých můžete například zavolat svému partnerovi. Budete díky tomu více v klidu, čímž se zvýší vaše soustředěnost na další pracovní úsek dne.

 

Jiří Halbrštát
ManpowerGroup