Stravenky versus stravenkový paušál

Stravenky jsou oblíbeným zaměstnaneckým benefitem v mnoha firmách. V současné době existují buď v klasické papírové podobě, nebo ve formě kreditu na elektronické kartě. Chystá se ale ještě třetí varianta – možnost získat příspěvek na stravování ve formě nedaněného paušálu přidaného ke mzdě. Jaké jsou výhody a nevýhody této varianty?

Stravenky

Papírové i elektronické stravenky může zaměstnanec využít výhradně na nákup potravin nebo nealkoholických nápojů. Stravenky tak lidi motivují, aby v poledních pauzách opravdu chodili na oběd a udržovali tak pravidelný stravovací režim, který by měl přispívat ke zdravějšímu životnímu stylu a snižovat tak nemocnost zaměstnanců.

Na druhou stranu – nelze nijak zajistit, aby si zaměstnanec za stravenky nekoupil místo teplého jídla balíček chipsů a velkou lahev coly. V těchto případech je přínos ke zdraví velmi spekulativní.

Stravenkový paušál

Paušál má být vyplácen formou finanční částky připsané ke mzdě zaměstnance. Jeho nespornou výhodou (pro zaměstnance) je fakt, že se získaným obnosem bude moci pracovník naložit zcela dle svého uvážení.

Další výhodou pro zaměstnance i zaměstnavatele je, že se částka určená jako stravné nebude nijak danit. Paušál by také neměl být tak administrativně náročný jako stravenky, což umožní i malým firmám, aby jej nabízely jako benefit.

Stravenkový paušál však má i velkou nevýhodu – nebude jasně oddělen od mzdy. Stravenky člověk dostává zvlášť – buď jako papírové poukázky, nebo jako kredit na elektronické kartě. Paušál bude připočítán ke mzdě a někteří méně čestní zaměstnavatelé by jej mohli začít zahrnovat do uváděné výše nabízené mzdy, jako by se jednalo o její součást.

Názory se různí

Je zajímavé, že restauracím hrozící stravenkový paušál žádné vrásky nedělá. Restauratéři zkrátka nepředpokládají, že lidé kvůli absenci stravenek přestanou obědvat. Navíc by jim po zavedení paušálu odpadla nutnost platit provize stravenkářským společnostem. Podniky, které doteď stravenky nepřijímaly, by změnu vysloveně přivítaly (v současné době jsou kvůli svému rozhodnutí nepřijímat stravenky v porovnání s konkurencí znevýhodněny).

Proti zavedení paušálu samozřejmě brojí stravenkářské společnosti, které by tím přišly o své výsadní postavení na trhu – a velmi pravděpodobně i o značnou část zisků. Proti jsou kupodivu i odbory – předpokládají, že se zaměstnanci po zavedení paušálu přestanou pravidelně stravovat, budou více unavení, více nemocní. To však není zrovna pádný argument, protože žádná stravenka nedonutí člověka chodit pravidelně na oběd – tím spíš, že stravenky je standardně možné uplatnit i ve většině supermarketů.

A co vy, jste pro zavedení stravenkového paušálu, nebo byste raději zůstali u stravenek?

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup