´

Seriózní e-mailová adresa: Kdy je potřeba?

Seriózní e-mailová adresa: Kdy je potřeba?

V současnosti patří e-mail k základním komunikačním cestám. Jeho zřízení je zdarma a ovládání velmi jednoduché. Hodí se zejména pro oficiální komunikaci – s úřady, vzdělávacími instituty, zaměstnavatelem nebo (pokud hledáte práci) s personalisty firem. Jak by měla vypadat e-mailová adresa, aby vám u výběrového řízení neuškodila?

 

Přezdívky z minulosti

Mnoho lidí mělo ve škole mezi kamarády své přezdívky, které pak používali i na internetu. Někteří si přezdívku (tzv. nickname) sami vymysleli, aby pod ní mohli vystupovat na různých stránkách, případně v online hrách. Mnohé z přezdívek pronikly i do e-mailových adres.

Přestože tento starý „přezdívkový“ e-mail možná stále používáte, doporučujeme vám založit si jiný, seriózní, čistě pro oficiální komunikaci.

E-mail při výběrovém řízení

E-mail je často při výběrovém řízení používán jako primární komunikační platforma, která slouží k předávání základních informací, jako je životopis nebo čas a místo osobního pohovoru. Společně s telefonním číslem je také nejčastěji využívanou možností prvního kontaktu s uchazečem.

Personalisté váš e-mail vidí v CV hned na začátku a mohou jím být ovlivněni při dalším kontaktu s vámi. E-mailové adresy jako johnny95@seznam.cz, honza.rambo@gmail.com nebo honziiiknovak@email.cz vám při pohovoru opravdu nepomohou.

Volte seriózní tvar e-mailu

Ideální jsou kombinace jména a příjmení (bez zdrobnělin a jiných úprav), případně jejich prvních písmen. Pokud se jmenujete například Jan Novák, můžete zvolit mimo jiné tyto vhodné tvary e-mailu:

  • jan.novak
  • novak.jan
  • j.novak
  • novak.j
  • novakjan

Zejména u častých jmen je běžné, že je vámi vybraná kombinace už použita někým jiným. V tom případě je vhodné vyzkoušet tvorbu e-mailu i na jiných doménách, na výběr jich máte spoustu: seznam.cz, email.cz, post.cz, gmail.com, hotmail.cz a další. Pokud se opravdu jmenujete Jan Novák, možná vám nepomůže ani to. V tom případě se můžete uchýlit k přidružení číslic za některý seriózní tvar e-mailové adresy.

Seriózní e-mail se hodí i jinde

Tento tvar e-mailu využijete nejen při pracovním pohovoru, ale i při dalších příležitostech, např. při oficiálním kontaktu s úřady nebo poskytovateli služeb. Je jistě příjemnější diktovat úřednici z energetických služeb e-mail barbora.provaznikova@email.cz než barushka15@seznam.cz.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup