´

První den v práci – jak se připravit

První den v práci – jak se připravit

Je to podobné, jako když jdete poprvé k rodičům svého nového partnera. Pronásledují vás otázky jako: Co když se ztrapním? Co když budu koktat? Co když si nebudeme mít o čem povídat? Co když se jim nebudu líbit? Co když se oni nebudou líbit mně? Lehká nervozita je však naprosto normální. Následující řádky vám pomůžou připravit se na první den co nejlépe.

 

Duševní pohoda

Nová práce je nový začátek, na to nezapomínejte. Vybrali jste si ji proto, že je pro vás ideální. Těšíte se, až začnete pracovat. Těšíte se na nové prostředí, neokoukané tváře, zajímavé úkoly, náročné výzvy. Bude to paráda, uvidíte. Není důvod ke stresu.

Když nic nepomůže, uvědomte si, že právě vy jste byli pro tuto pozici vybráni. Byli jste shledáni nejlepším kandidátem ze všech zúčastněných. Mohly jich být desítky. A to je dobrý pocit, nebo ne? ?

Šaty dělají člověka

Pokud si nejste jisti, jak se obléci, vždy zvolte spíše formálnější oděv. Samozřejmě tím nemyslíme, abyste si na sebe vzali velkou večerní či frak, ale elegantní oblek nebo kostýmek a společenská obuv udělají své. Jestliže víte, jaké oblečení se ve firmě běžně nosí, můžete dresscode rovnou přizpůsobit; i v tomto případě však volte slušivé elegantní oblečení.

Úsměv dokáže zázraky

Říká se, že první dojem je nenahraditelný. S tím samozřejmě souhlasíme. Nejlepším způsobem, jak vytvářet dobrý dojem, je udržet si na tváři upřímný úsměv. Stěžejním výrazem v tomto vyjádření je slovo upřímný. Zubaté bezduché grimasy ve stylu „Hollywood classic uvádí…“ bohužel nefungují.

Usmívající se člověk kolem sebe šíří pozitivní energii a ta funguje jako magnet na lidi; ti se totiž rádi zdržují ve společnosti šťastných jedinců. Nedovolte proto nervozitě, aby vám sebrala dobrou náladu.

Buďte přátelští… a milí

Tým je na pracovišti zdaleka ten nejdůležitější faktor. Můžete mít dokonalé pracovní prostředí, skvělou výplatu, výborné vybavení, ale s nenávistným a pomlouvačným týmem v zádech nikdy nedosáhnete opravdové spokojenosti. Ochota, spolupráce a důvěra jsou esenciálními složkami každého pracovního vztahu a založit pro ně pevné základy můžete už první den. Snažte se být přátelští, taktní a projevovat o druhé opravdový zájem.

Nebojte se

Věřte, že vaši budoucí kolegové jsou z příchodu nového člena týmu stejně nervózní jako vy. Pokud to jsou rozumní lidé, rozhodně vám to nebudou nijak ztěžovat, naopak – spíše vám pomohou. Odhoďte tedy všechny strachy a spíše se těšte, jak to bude skvělé, až začnete společně pracovat. ?

 

V příštím dílu seriálu zaměstnání snů se blíže podíváme na specifika pracovního týmu. Další díl však vyjde až po Vánocích, takže si dovolím popřát vám všem ty nejkrásnější vánoční svátky, do kterých vám žádná práce nebude vůbec zasahovat. Věřím, že si je užijete s rodinou a svými nejbližšími, že uvidíte zlaté prasátko a že vám i Ježíšek něco pěkného přinese. ?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup