´

Profil na LinkedInu: Stojí za to ho mít?

Profil na LinkedInu: Stojí za to ho mít?

LinkedIn je profesní síť fungující na podobném principu jako Facebook, namísto přátelství se však zaměřuje na pracovní vztahy mezi uživateli. Mnoho firem zde vyhledává uchazeče a také uchazeči mohou posílat žádosti o zaměstnání, pokud je nějaká nabídka zaujme. Je však profil na LinkedInu užitečný pro každého?

 

Pro koho je LinkedIn vhodný

Je pravda, že pro určité skupiny specialistů je tato síť zcela zásadní a oni s její pomocí mohou budovat síť kontaktů a rozhlížet se po nové práci. Profil na LinkedInu jim při tom může posloužit lépe než životopis.

Pro některé pozice se může profil na LinkedIn zdát zbytečný – dělníci, operátoři výroby a další manuální pracovníci si mohou v záplavě inženýrů připadat méněcenní. Opak je ale pravdou. LinkedIn profil dokáže i těmto pracovníkům dopomoci k nové práci – a to zejména prostřednictvím sítě kontaktů a samotného profilu.

LinkedIn profil

Profil na LiknedInu slouží jako životopis. Můžete zde vyplnit základní údaje o sobě, informace o vzdělání či absolvovaných kurzech a hlavně podrobně popsat svoji dosavadní praxi. Zejména této oblasti je vhodné věnovat dostatek pozornosti. Je možné zde zmínit i další dovednosti – např. počítačové programy, které ovládáte, znalosti specifické pro konkrétní obor nebo vaši jazykovou vybavenost.

Síť kontaktů

Říká se, že nezáleží na tom, co znáte, ale koho znáte. Přestože je takové tvrzení poněkud nadnesené, v profesní sféře může v určitém ohledu platit. Čím víc máte přátel, známých nebo pracovních kontaktů, tím větší je možnost, že vás jeden z nich doporučí na vhodné pracovní místo. Osoby z vaší profesní sítě kontaktů mohou také přímo na vašem profilu potvrdit dovednosti, které opravdu máte. Takové potvrzení od nespřízněné osoby může být personalisty bráno jako pozitivní reference.

Seriózní elektronická stopa

Oblíbenou praxí současných personalistů je tzv. googlení uchazečů. Personalista si zadá vaše jméno do vyhledávače a prohlédne si výsledky, které mu Google nabídne. Vyplněný profil na LinkedInu na vás rozhodně bude házet lepší světlo, než nezabezpečený profil na Facebooku plný fotografií z pátečních dýchánků – a vůbec nezáleží na tom, zda jste operátor výroby, nebo vývojář webových aplikací.

 

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup