´

Práce z domova: Ano, nebo ne?

Práce z domova: Ano, nebo ne?

Práce z domova je pro mnoho lidí velice lákavou představou. Vstát ráno z postele a rovnou začít pracovat, bez nutnosti zdlouhavých vzhledových úprav a nepříjemného cestování, je velmi příjemná – a kromě toho také časově i energeticky úsporná – varianta pracovního dne. Ne každému však tento způsob práce vyhovuje.

 

Home office

Pokud to povaha vaší práce umožňuje, zaměstnavatel vám může jako benefit nabídnout využívání tzv. home office. Jedná se o občasnou práci z domova, která je zkombinována s docházením do kanceláře. Home office může být i pravidelný, často jde kupř. o možnost pracovat z domu jeden den v týdnu.

Home working

Pokud zaměstnanec do kanceláře vůbec nechodí a práci odevzdává prostřednictvím internetu, jedná se o tzv. home working. Zdaleka ne všechny profese však tuto variantu umožňují. Objevuje se kupříkladu u datových analytiků, programátorů nebo korektorů. Nehodí se pro pozice, u nichž je potřeba úzká spolupráce s ostatními členy týmu.

Ne každý zvládne pracovat z domova

Práce z domova vyžaduje velkou dávku sebekázně. Jste ve známém prostředí, bez kolegů a šéfů, kteří by sledovali na monitorech vaši skutečnou aktivitu, a musíte čelit různým svodům: sociálním sítím, televizi, pohovce a podobně. Mnoho lidí také od práce odbíhá k domácím pracím.

Někteří lidé mají při dlouhodobější práci z domova pocit izolace. Chybí jim kontakt s kolegy, potřebují změnu prostředí a stimulující zázemí společnosti. Tito zaměstnanci by měli raději obětovat čas nutný pro cestu do kanceláře a netrápit se zbytečně snahou pracovat z domu, alespoň ne trvaleji.

Práce na doma je vhodná kupříkladu pro maminky malých dětí. Tyto ženy jsou zpravidla velmi ukázněné a skvěle ovládají time-management, protože správné využití času je pro ně klíčové. Stejně tak je však možnost práce z domova ideální volbou pro všechny, kdo preferují klid a známé prostředí a jsou zaměřeni na výsledky.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup