´

Práce na HPP a status OSVČ: výhody a nevýhody

Je lepší být OSVČ, nebo mít HPP?

Přemýšlíte, jestli je lepší zůstat zaměstnancem na hlavní pracovní poměr, nebo si zařídit IČO a pracovat jako osoba samostatně výdělečně činná? Každý člověk má jiné preference a za nezbytně důležité považuje různé věci. Máme pro vás přehled výhod obou možností, na jehož základě se jistě rozhodnete snáze.

 

Výhody práce na živnostenský list (jako OSVČ)

  • Možnost vyšších výdělků. Ve většině případů záleží na tom, jak jste šikovní – podle vašich výsledků se odvíjí i výdělek. Výdělek u HPP je mnohdy omezený, přestože pracovník vykazuje skvělé výsledky.
  • Jste v podstatě svobodní – můžete pracovat, kdy vy uznáte za vhodné, vzít si volno, když potřebujete, odpočinout si a potom pracovat třeba 12 hodin v kuse, klidně v noci. Je to na vás, protože technicky vzato nemáte zaměstnavatele, který by vám mohl něco přikázat.
  • Jestliže nastoupíte do firmy jako OSVČ a mzdu máte domluvenou, jistě bude vyšší než u kolegů pracujících na stejné pozici na HPP. „Zaměstnavatel“ vám totiž může dát celou superhrubou mzdu (což je hrubá mzda pracovníka + 34 % navíc za zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatele, které musí firma odvádět za každého zaměstnance), a ne jen její „čistou“ část. Vy jako OSVČ samozřejmě musíte daně a pojištění odvádět taky, ale tyto částky zpravidla nejsou tak vysoké jako u HPP.
  • Jestli vám šéf na HPP neumožnil plně se realizovat, jako OSVČ tuto možnost rozhodně mít budete. Protože šéfem jste vy sami.

Výhody zaměstnaneckého poměru (HPP)

  • Vždycky dostanete aspoň minimální mzdu. To se může ukázat jako důležitá výhoda kupříkladu ve chvíli, kdy se firmě přestane dařit. Jako podnikatel totiž nemáte garantovanou žádnou mzdu, můžete být i v mínusu.
  • Máte nárok na náhradu mzdy a nemocenskou. Chřipka má totiž nepříjemný zvyk přepadávat nás právě ve chvíli, kdy to nejméně potřebujeme. Živnostníkům však nikdo nedá ani korunu, pokud si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění navíc. I tak by ale měli nárok na nemocenskou až od 15. dne neschopnosti.
  • Zdravotní a sociální pojištění za vás platí zaměstnavatel. V průměru také máte vyšší základ pro výpočet důchodu a sociálních dávek.
  • Máte nárok na benefity, což může být velmi příjemný bonus. Ať už se jedná o stravenky, pět týdnů dovolené, nebo třeba zvýhodněný tarif pro celou rodinu, rozhodně to stojí za to. U OSVČ platí, že co si sám nezařídí (respektive nezaplatí), to nemá. Dokonce ani placenou dovolenou nebo volno na svatbu či pohřeb.
  • Máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tzv. „mateřskou“. OSVČ maminka to má složitější; musí platit výše zmíněné dobrovolné nemocenské pojištění alespoň 270 dní před uplatněním nároku, aby vůbec něco dostala. A ani pak to není žádná sláva, zaměstnankyně na HPP mají mateřskou vyšší.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup