´

Práce na HPP a status OSVČ: výhody a nevýhody

Je lepší být OSVČ, nebo mít HPP?

Přemýšlíte, jestli je lepší zůstat zaměstnancem na hlavní pracovní poměr, nebo si zařídit IČO a pracovat jako osoba samostatně výdělečně činná? Každý člověk má jiné preference a za nezbytně důležité považuje různé věci. Máme pro vás přehled výhod obou možností, na jehož základě se jistě rozhodnete snáze.

 

Výhody práce na živnostenský list (jako OSVČ)

  • Možnost vyšších výdělků. Ve většině případů záleží na tom, jak jste šikovní – podle vašich výsledků se odvíjí i výdělek. Výdělek u HPP je mnohdy omezený, přestože pracovník vykazuje skvělé výsledky.
  • Jste v podstatě svobodní – můžete pracovat, kdy vy uznáte za vhodné, vzít si volno, když potřebujete, odpočinout si a potom pracovat třeba 12 hodin v kuse, klidně v noci. Je to na vás, protože technicky vzato nemáte zaměstnavatele, který by vám mohl něco přikázat.
  • Jestliže nastoupíte do firmy jako OSVČ a mzdu máte domluvenou, jistě bude vyšší než u kolegů pracujících na stejné pozici na HPP. „Zaměstnavatel“ vám totiž může dát celou superhrubou mzdu (což je hrubá mzda pracovníka + 34 % navíc za zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatele, které musí firma odvádět za každého zaměstnance), a ne jen její „čistou“ část. Vy jako OSVČ samozřejmě musíte daně a pojištění odvádět taky, ale tyto částky zpravidla nejsou tak vysoké jako u HPP.
  • Jestli vám šéf na HPP neumožnil plně se realizovat, jako OSVČ tuto možnost rozhodně mít budete. Protože šéfem jste vy sami.

Výhody zaměstnaneckého poměru (HPP)

  • Vždycky dostanete aspoň minimální mzdu. To se může ukázat jako důležitá výhoda kupříkladu ve chvíli, kdy se firmě přestane dařit. Jako podnikatel totiž nemáte garantovanou žádnou mzdu, můžete být i v mínusu.
  • Máte nárok na náhradu mzdy a nemocenskou. Chřipka má totiž nepříjemný zvyk přepadávat nás právě ve chvíli, kdy to nejméně potřebujeme. Živnostníkům však nikdo nedá ani korunu, pokud si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění navíc. I tak by ale měli nárok na nemocenskou až od 15. dne neschopnosti.
  • Zdravotní a sociální pojištění za vás platí zaměstnavatel. V průměru také máte vyšší základ pro výpočet důchodu a sociálních dávek.
  • Máte nárok na benefity, což může být velmi příjemný bonus. Ať už se jedná o stravenky, pět týdnů dovolené, nebo třeba zvýhodněný tarif pro celou rodinu, rozhodně to stojí za to. U OSVČ platí, že co si sám nezařídí (respektive nezaplatí), to nemá. Dokonce ani placenou dovolenou nebo volno na svatbu či pohřeb.
  • Máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tzv. „mateřskou“. OSVČ maminka to má složitější; musí platit výše zmíněné dobrovolné nemocenské pojištění alespoň 270 dní před uplatněním nároku, aby vůbec něco dostala. A ani pak to není žádná sláva, zaměstnankyně na HPP mají mateřskou vyšší.

 

Je jen na vás, kterou možnost si nakonec vyberete. Sami víte nejlépe, co je pro vás nejdůležitější. Doporučujeme ale každému, aby svoji volbu důkladně promyslel a propočítal i s přihlédnutím k budoucnosti. Může totiž výrazně ovlivnit celý váš další život.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup

Další zajímavé články