´

Novoroční pracovní předsevzetí: Jaká si dát a jak je dodržet

Novoroční pracovní předsevzetí: Jaká si dát a jak je dodržet

S blížícím se koncem roku možná stejně jako mnoho dalších lidí přemýšlíte o tom, co udělat příště jinak, jak se stát spokojenějším, lepším a úspěšnějším člověkem. Pokud jste rozhodnutí od prvního dne nového roku začít znovu a lépe a plánujete sestavit seznam novoročních předsevzetí, která vám v tom pomohou, máme pro vás několik tipů, jak na to.

 

7 tipů, jak dodržet svá novoroční předsevzetí

1) Definujte úkoly konkrétně. Vše záleží na přípravě a přesném určení cíle. Úkol musí být splnitelný, jinak se vaše motivace rychle ztratí v nenávratnu. Kupříkladu cíl „naučit se francouzsky“ je neurčitý, což jej dělá těžko splnitelným a nárokuje nezměrnou spoustu času a práce. Naopak cíl definovaný jako „třikrát týdně absolvovat hodinu francouzštiny s lektorem“ zní mnohem splnitelněji.

2) Rozdělte plnění na několik kroků. Cesta ke splnění každého velkého cíle by se měla ideálně skládat z několika menších cílů, kterých budete dosahovat průběžně. V případě studia jazyka mohou tyto mety představovat kupříkladu jednotlivé lekce v učebnici, zvládnuté díly učebnic či splněné zkoušky.

3) Všechno sepište. Vytvořte si přehled svého pracovního předsevzetí, zvýrazněte hlavní cíle a rozepište i všechny podružné mety, které vás postupně dovedou ke splnění daného předsevzetí. Tento přehled si vystavte tak, ať ho máte co nejvíce na očích.

4) Nezahlcujte se úkoly. Cílů novoročního předsevzetí by rozhodně nemělo být moc. Nesmíte se úkoly úplně zahltit, protože tím se radost z plnění vytrácí a vy si pak budete připadat úplně vyčerpaní. Měl by zde zůstat prostor pro odpočinek a vaše oblíbené kratochvíle.

5) Najděte si sparring-partnera. Samozřejmě to není možné u všech předsevzetí; některá jsou zaměřená čistě osobně a vy si s nimi musíte poradit sami. U mnoha jiných cílů je však sdílení cesty k jejich naplnění možné. Učení francouzštiny vám půjde rozhodně lépe, když budete na lekce docházet třeba s kolegou. Můžete si tak vzájemně pomoci, podpořit se a motivovat.

6) Odměňte se. Podařilo se vám splnit některý z menších cílů? Dopřejte si za to nějakou odměnu či ústupek, který vás potěší. A samozřejmě naplánujte také větší odměnu, kterou si zasloužíte za plnění hlavních cílů.

7) Nevzdávejte se. Každá cesta k vysněnému cíli je plná překážek (pokud ne, cíl není výzvou). Krizím se tedy pravděpodobně nevyhnete. Soustřeďte se na jejich překonání, zůstaňte motivovaní a nenechte si zkazit náladu. Odměnou vám bude nejen samotné splnění cíle, ale také skvělý pocit ze sebe.

Pracovní předsevzetí, která si můžete dát

1) Naučit se cizí jazyk. V dnešní době je znalost jakéhokoli cizího jazyka velkou výhodou a současný trh práce má pro lidi schopné dorozumět se více jazyky mnoho skvělých pracovních příležitostí. Můžete se inspirovat výše uvedeným příkladem předsevzetí s cílem pravidelně studovat francouzštinu – a začít se učit jazyk dle vašeho výběru.

2) Naučit se novou dovednost. Pracovní trh nemá v současnosti dostatek uchazečů o práci s potřebnými dovednostmi. Firmy se tedy začaly zaměřovat na hledání lidí s potenciálem tyto dovednosti získat – a samy si je potom školí. Vždy je výhodou umět cokoli navíc; možná se budete sami divit, kde všude nové dovednosti využijete.

3) Více číst (knihy). Samozřejmě je pohodlnější koukat se na videa nebo prohlížet obrázky, případně jednou denně mrknout na zprávy na webu. Informace zde jsou mnohem více nahuštěné, ušetříte tedy čas. Čtení knih však působí pozitivně na vaši slovní zásobu i vyjadřovací schopnosti, uklidňuje mysl i tělo a také rozvíjí různé druhy myšlení – a nezáleží až tolik na tom, zda čtete případovou studii ze svého oboru, nebo historický román.

4) Získat povýšení nebo zvýšení platu (v ideálním případě obojí). Toto předsevzetí příliš nedoporučujeme, protože jeho splnění nezávisí tak docela na vás. Můžete však jít vytouženému povýšení naproti – dát si cíle, které zvýší efektivitu vaší práce a upozorní na vás nadřízené (samozřejmě v dobrém světle).

5) Změnit práci. Pokud jste v zaměstnání nešťastní, není vůbec na co čekat. Vytvořte si kvalitní životopis, prohlédněte si aktuální nabídky a z nich vyberte ty vhodné, napište vhodný motivační dopis pro každou konkrétní nabídku, úspěšně absolvujte telefonická předkola a důkladně se připravujte na všechny osobní pohovory. (Všechny tyto úkoly jsou vhodnými menšími cíli vedoucími ke splnění hlavního cíle.) A pokud by se vám i tak nedařilo, rádi vám s hledáním nové práce pomůžeme.

 

Přejeme vám veselého Silvestra a šťastný vstup do nového roku.

 

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup