´

Loňská dovolená: Čerpání a převod

Loňská dovolená: Čerpání a převod

Zbyla vám loňská dovolená? Určitě ji nezapomeňte v letošním roce vyčerpat. Jestliže vám ji doteď nenaplánoval zaměstnavatel, záleží pouze na vás, kdy si ji vyberete. Přečtěte si, jak postupovat.

 

Čerpání loňské dovolené

Pokud máte ještě teď v srpnu zbytek loňské dovolené, můžete si ji vybrat dle svého uvážení. Toto tvrzení však neplatí, jestliže vám čerpání dovolené nadřízený stihl do konce června naplánovat – a to bez ohledu na samotný termín dovolené.

Pokud to neudělal, záleží zcela na vás, jak se svou dovolenou naložíte. Zaměstnavatel může v tomto případě nadále plánovat (dle podmínek uvedených v zákoně) pouze vaši letošní dovolenou.

Pro výběr loňské dovolené nyní stačí pouze písemně oznámit termín zaměstnavateli, a to 14 dní dopředu. Nepotřebujete jeho souhlas ani oficiální schválení. Je však třeba pohlídat, aby bylo toto oznámení opravdu prokazatelně doručeno.

Co na to zaměstnavatel?

Zaměstnavatel může na poslední chvíli vaši naplánovanou dovolenou zrušit nebo vás z ní odvolat, stejně jako u dovolené čerpané ve správném roce. Musí však počítat s tím, že vám proplatí všechny náklady, které kvůli tomu vznikly (např. storno zájezdu), a také má povinnost tento krok řádně obhájit naléhavými provozními důvody, které nemohl předpokládat.

Převod či proplacení loňské dovolené

Loňskou dovolenou byste si měli vybrat do konce tohoto roku, nehledě na to, jestli se jedná o zákonnou dovolenou, nebo kupříkladu o 5. týden (benefit od firmy). Převedení loňské dovolené do dalšího roku je možné pouze ve třech specifických případech:

1) zaměstnanec byl uznán práce neschopným

2) zaměstnanec čerpal mateřskou dovolenou (zpravidla se týká žen, ale výjimečně i mužů)

3) zaměstnanec čerpal rodičovskou dovolenou

Proplácení dovolené je dle zákoníku práce možné pouze v případě, že ze zaměstnání odcházíte. Pokud k ukončení pracovního poměru nedošlo, má zaměstnavatel povinnost vám čerpání dovolené umožnit.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup