´

Letní brigády: Na co si dát pozor?

Letní brigády 2019: Na co si dát pozor?

Léto se kvapem blíží a pracovní portály jsou plné nabídek brigád nejen pro studenty. Zájemce o brigádu však při vybírání vhodné nabídky nemá snadnou úlohu. Přečtěte si, na co si při volbě brigády určitě dát pozor.

 

Poplatky za zprostředkování

Nikdy neplaťte žádné poplatky za zprostředkování nebo vstupní poplatky pro zařazení do systému. Podle zákona jsou zakázané. Za vyhledání brigádníků platí agenturám firmy, nikoli zaměstnanci sami.

Vstupní poplatky různého druhu požadují zejména podvodníci. Může se jednat o práci z domova s parádní mzdou, lákavou nabídku s flexibilní pracovní dobou a slibem překvapivě vysokého výdělku a podobně. Rozhodně nikomu neposílejte žádné peníze předem.

Smlouva

Nikdy nepracujte bez platné smlouvy, ve které jsou uvedeny všechny náležitosti. Zejména jde o vaše i zaměstnavatelovy identifikační údaje, místo pracoviště, druh práce, trvání smlouvy a mzda, včetně způsobu jejího vyplacení. Máte nárok na stejnou mzdu jako kmenoví zaměstnanci na stejné pozici.

DPP nebo DPČ?

Pokud se vaše mzda bude pohybovat do 10 tisíc korun za měsíc, je pro vás výhodnější dohoda o provedení práce (DPP), protože v takovém případě nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění. DPP je však omezena počtem hodin – pro jednoho zaměstnavatele můžete pracovat pouze 300 hodin za rok.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je méně výhodná, protože při výplatě nad 2500 korun za měsíc musíte platit sociální a zdravotní pojištění. Na DPČ však můžete odpracovat 20 hodin týdně, což umožňuje i trvalejší zaměstnání.

Brigády v zahraničí

U brigád v zahraničí se stává, že chce zprostředkovatel s předstihem zaplatit dopravu nebo zálohy na ubytování. To je také varovný signál. Než něco zaplatíte, důkladně si prověřte historii zprostředkovatele a recenze na internetu. Myslete také na to, že ne všechny recenze na internetu musí být pravé. Někteří podvodníci si píšou recenze sami, aby se vyhnuli podezření.

Co je psáno, to je dáno

Sečteno a podtrženo: nevěřte příliš gentlemanským dohodám a chtějte mít vše písemně potvrzené předem – především smlouvu, mzdu a typ práce. Obezřetnost je na místě i u nabídky nadprůměrně vysokých odměn. Myslete na to, že dohoda je doopravdy závazná až v písemné formě, kdy je podepsaná oběma stranami.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup