´

Kariérní postup: Manažerská práce

Kariérní postup: Manažerská práce

Mnoho lidí si myslí, že manažer jen komanduje lidi a sám nedělá vlastně nic. Tato představa je často mezi zaměstnanci tak hluboce zakořeněná, že se na pracovištích objevují problémy s kázní a respektem vůči nadřízeným pracovníkům. Běžný manažer však opravdu neodpovídá obrazu Trautenberka z Krkonošských pohádek.

 

Schopnosti

Správný manažer by rozhodně měl umět všechno, co umí každý z jeho podřízených. Měl by být schopen zaškolit nováčka, vysvětlit nejasnosti, uvést do chodu nové funkcionality, aplikovat a udržet změny. Kromě toho musí neustále pracovat na svých manažerských dovednostech, což je oblast, která by v žádném případě neměla být opomíjena.

IQ a EQ

Dobrý manažer se neobejde ani bez jednoho. Jeho mysl musí být brilantní, stejně jako schopnost jednat s lidmi. Emoční inteligence je často podceňovaným faktorem, na manažerské pozici by se však rozhodně neměl objevit člověk, který ji nemá dostatečně rozvinutou. Jak by jinak dokázal zvládnout a motivovat mnohdy zcela nesourodý tým pracovníků?

Zodpovědnost

Zde funguje přímá úměrnost. Čím má člověk větší zodpovědnost, tím více má starostí, stresu, práce i peněz. Zodpovědnost je totiž něco, za co se platí dobře ve všech odvětvích pracovního trhu. Dokud vše funguje, jak má, vyplatí se to. Až se ale objeví problémy – a všechny budou mířit na hlavu jednoho člověka, může to znamenat jeho konec jak po finanční, tak i po psychické stránce. Málokdo má sílu ustát takový tlak.

Pokora

Ne, manažer skutečně není král světa. Dokonce to není ani vládce firmy. Je to vedoucí týmu, za který zodpovídá, nic víc, nic míň. Správný manažer přesně ví, kde je jeho místo; nepovyšuje se ani neponižuje a je si vědom toho, že existuje mnoho lidí, kteří by zvládli tutéž práci úplně stejně dobře, ne-li lépe. Takové vědomí ho motivuje k ještě lepším výkonům.

Logika a selský rozum

Kvalitní vedoucí se nikdy nenechá umlátit předpisy, které jdou proti zdravému rozumu. Váží si podřízených, kteří u práce myslí a nedělají pouze strojově naučené pohyby. Když se dostanou do konfliktu s předpotopními postupy, stojí za nimi a problém vyřeší. Dobrý manažer nikdy nepotrestá člověka za to, že se dle zákonitostí logiky snažil udělat něco lépe, přestože to třeba úplně nevyšlo.

Spravedlivost

Dobrý manažer je vždy čestný a spravedlivý. Se svými podřízenými jedná přímo a věcně, nikdy nelže ani nezamlčuje podstatné informace. Stejně tak se chová i k nadřízeným či sobě rovným. Jeho tým ví, že se na něj může kdykoli obrátit i v otázce osobního problému – a on si na ně vždycky udělá čas.

Smysl pro humor

Ať už pracujeme na jakkoli důležitých postech v úspěšných firmách, pořád jsme lidi. A lidi se rádi smějí. Smích často dokáže prolomit ledy, uvolnit atmosféru, rozpumpovat chladná srdce. Manažer by rozhodně měl mít smysl pro humor a pochopení pro vtip.

Volný čas

Manažer nemá žádný volný čas. Ne, opravdu. Dle zákona na něj samozřejmě nárok má, reálně to tak ale nefunguje. Dobrý manažer je totiž pro svůj tým vždy k dispozici, přestože vůbec nemusí. Váží si toho, že se na něj podřízení obracejí bezostyšně a snaží se pro ně vždy udělat, co je v jeho silách.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup