´

Jak zvládnout Vánoce, když nemáte práci

Nenechte si zkazit vánoční pohodu stresem

Vánoce klepou na dveře a vy stále nemůžete najít práci, která by pozvedla rodinný příjem – a vy byste tak mohli své rodině dopřát skvělé dárky? Nezoufejte. I s omezenými prostředky lze vytvořit jedinečnou vánoční atmosféru a nezapomenutelné zážitky. Uvidíte, že po příjemně strávených odpočinkových Vánocích půjde i hledání práce úplně jinak.

 

Odreagujte se

Snažte se na chvíli zapomenout na práci i na všechny problémy. Soustřeďte své síly do činností, na které obvykle nemáte tolik času. Udělejte doma pořádek, vytvořte vánoční výzdobu, připravte překvapení pro svého partnera či děti. Myslete pozitivně. Pozitivní myšlení přitahuje pozitivní události. A nezapomeňte také odpočívat.

Věnujte se rodině

Váš partner či partnerka a děti jistě ocení, když budete co nejvíce času trávit s nimi. Během roku není vždy prostor pro tolik společných aktivit, kolik byste si přáli. Teď máte čas to napravit. Zahrajte si třeba Člověče, nezlob se, abyste si připomněli, že název této hry je čistá provokace. Vařte společně. A důkladně ochutnávejte. Postavte s dětmi krmítko pro ptáčky a dejte jim něco dobrého. Pokud je sníh, zajděte na nejbližší kopec bobovat. Když sníh není (jak je poslední dobou obvyklé), obyčejná procházka lesem taky udělá své. Možností je spousta – a většina z nich není ani finančně náročná.

Nepropadejte depresím

Ačkoli to tak v současné době moc nevypadá, ty nejkrásnější Vánoce opravdu nedělají drahé dárky a spousta zbytečného luxusu. Vánoce přece oslavují narození Ježíše Krista v chlévě, kde to také příliš nepřetékalo bohatstvím. Jsou to svátky pokory a skromnosti. Dokonce i děti Ježíškovi jistě odpustí chudší nadílku, když je na ni chytře a citlivě připravíte.

Dárky vyřešte originálně

Ne každý dárek musí být nutně drahý. Někteří lidé naopak oceňují vlastnoručně vyrobené dárky. A nemusí se jednat pouze o dekorace, které dotyčný odloží na poličku a bude z nich roky ometat prach, protože mu bude líto je vyhodit.

Velmi oblíbeným vlastnoručně vyrobeným darem jsou například různé pochutiny. Dědeček si chválí vaše utopence? Naložte mu jich plnou pětilitrovou sklenici – a perfektní dárek je na světě. Má vaše sestra ráda sladké? Vyrobte jí domácí čokoládový likér, na který jen tak nezapomene. Takové dárky nikdy žádné kupované alternativy nenahradí, jsou naprosto jedinečné, protože je umíte vyrobit jenom vy.

A co nová práce?

Na hledání práce se vrhněte až po svátcích (přes svátky stejně pracuje jen málo firem).  Dejte si záležet na životopisu a pro každou nabídku napište unikátní motivační dopis, aby firma věděla, proč by si měla vybrat právě vás. Na všechny pohovory se pečlivě připravujte. A hlavně si věřte, protože nakonec stejně všechno dobře dopadne.

 

A pokud budete potřebovat, rádi vám s hledáním práce pomůžeme.

Krásné Vánoce!

 

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup