´

Jak zvládnout návrat do práce po rodičovské dovolené

Jak zvládnout návrat do práce po rodičovské dovolené

Návrat do pracovního procesu může být pro maminky velkým strašákem. Přinášíme vám odpovědi na ožehavé otázky týkající se tohoto tématu – a to jak z pohledu personalistky, tak i maminky. Přečtěte si, na co se zaměřit a na co si dát pozor.

Jakou chybu dělají nejčastěji ženy, které se chtějí po rodičovské dovolené vrátit do zaměstnání?

Pohled personalistky:

Dámy, prodejte, co umíte. Těch několik let, které uběhly od vašeho odchodu na mateřskou, z pohledu firmy uteklo jako nic. Trochu se mohly změnily interní procesy, nebo je zavedený nový účetní systém, ale rádi vás vše opět naučíme. Sázíme na vaši organizovanost a spolehlivost.

Pohled matky:

Často se setkávám s tím, že se ženy po rodičovské dovolené obávají, zda jsou dostatečně schopné vrátit se zpět do pracovního procesu. Moje rada zní – nebojte se. Po rodičovské jste organizované, efektivní, nemáte čas ztrácet čas. Mluvte se svým stávajícím či potenciálním zaměstnavatelem o svých schopnostech. Buďte flexibilní a připravené naučit se nové věci. Ostatně – schopnost učit se se stává klíčovou kompetencí budoucnosti.

Je lepší vracet se na stejné místo, nebo si zkusit najít jiné?

Pohled personalistky:

Zaměstnavatelé často nemají přesné informace o vašem návratu. Mějte na paměti, abyste řádně a včas hlásily svůj předpokládaný návrat k zaměstnavateli. Firma plánuje počty lidí na následující kvartál, půlrok, rok… Komunikujte o vašich potřebách a možnostech.

Pohled matky:

Podle mě je lepší se vracet na místo, kde už vás znají a vy znáte prostředí i práci. Nové zaměstnání většinou hledají ženy tehdy, pokud se během mateřské či rodičovské začaly aktivně věnovat jinému oboru, nebo pokud potřebují zkoordinovat svou pracovní dobu s otevírací dobou školky apod. Ženy také často začnou už během rodičovské podnikat. Sladit rodinný a pracovní život není jednoduché. Volte pragmatickou variantu s ohledem na místo, kde žijete, na to, kolik potřebujete peněz do rodinného rozpočtu a také s ohledem na své zdraví a “work-life balance”.

Hraje délka mateřské, případně rodičovské dovolené roli př hledání práce? Platí, že čím delší, tím nižší šance nějakou získat?

Pohled personalistky:

Čím delší je doba, kdy je zaměstnankyně na mateřské, tím více může panovat určitá obava, zda a jak rychle může po svém návratu naskočit zpět do pracovního procesu. Zkušený personalista však nepředjímá a nepředpokládá a informace si zjišťuje a ověřuje.

Pohled matky:

Nemyslím si. Daleko důležitější je, jaké schopnosti a dovednosti máte a zda během své mateřské / rodičovské dovolené sledujete jen věci kolem miminek, nebo se průběžně vzděláváte, čtete, zajímáte se o další věci. Mám 3 děti, proto mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že daleko více závisí na tom, jak čas s dětmi vyplníte. Zkuste se svého zaměstnavatele zeptat, zda pro vás nemá nějakou práci, která se dá dělat z domova. Poohlédněte se ve svém okolí na spolky, mateřská centra, neziskové organizace.

Chovají se zaměstnavatelé k matkám fér?

Pohled personalistky:

Zaměstnavatelé se mají chovat tak, jak jim ukládá zákon. Pokud se tak nechovají, je potřeba se bránit.

Pohled matky:

Můj zaměstnavatel se ke mně zachoval naprosto férově. Během rodičovské jsem mohla občas vypomoci na projektech, po návratu neměl problém se zkráceným a flexibilním úvazkem. Moc si toho vážím, ale zároveň vím, že to zdaleka není běžná praxe všech zaměstnavatelů. Někde chybí osvícený šéf, jinde to není možné s ohledem na typ práce, např. ve výrobě.

Ptát se uchazečů o práci na to, jakou mají rodinu nebo jak si to zařídí s dětmi, se, pokud vím, zaměstnavatelé nesmí. Má jim to žena říci sama od sebe?

Pohled personalistky:

Zaměstnanců a uchazečů o práci se ptáme ne na nepracovní, ale na pracovní čas. Zajímá nás, jak a kdy si zaměstnanci fond pracovní doby odpracují. Informace o rodině vítáme, ale neptáme se.

Pohled matky:

O svém soukromí hovořit skutečně nemusíte. Sdělte jen to, co sdělit potřebujete a co je vám příjemné. Na druhou stranu, tyto informace mohou budovat důvěru mezi vámi a zaměstnavatelem.

Část matek by uvítala práci na částečný úvazek, ale do toho se firmám moc nechce, případně se ukáže, že to znamená objem práce skoro jak na plný úvazek za méně peněz. Čím to je a lepší se to?

Pohled personalistky:

Počet lidí ve firmě plánujete na tzv. FTE = plné pracovní úvazky. Pokud máte zkrácené úvazky, může to znamenat administrativu a náklady navíc – např. zařízení pracovního místa, které není využité po celou pracovní dobu, telefon, počítač, benefity apod.

Pohled matky:

Až do 15 let věku dítěte můžete žádat zaměstnavatele o zkrácený úvazek a on vám musí vyhovět. Tuto informaci maminky často nemají. Co však pak zaměstnavatel určuje, je pracovní doba. To znamená, když máte například půlúvazek, může vám zaměstnavatel nařídit pracovní dobu od 15 do 19 – a nic s tím neuděláte. A ano, na zkrácený úvazek zřejmě objemem práce odpracujete úvazek celý a máte krácenou výplatu, na druhou stranu jste více flexibilní a máte většinou nárok na všechny benefity.

Co může žena, která je doma na rodičovské, udělat pro to, aby pak snáze našla práci? Bez ohledu na obor.

Buďte aktivní, angažujte se, pracujte na sobě a buďte ochotné naučit se nové věci. Svět je plný úspěšných a spokojených maminek.

 

Lenka Vokáčová
ManpowerGroup