´

Jak se připravit na pohovor

Jak se připravit na pohovor?

Už jste si vytvořili působivý životopis, vybrali ideální nabídku práce, napsali perfektní motivační dopis a vydrželi čekat na verdikt, který byl nakonec pozitivní? Gratulujeme! Dalším krokem v procesu hledání nového zaměstnání bude osobní pohovor. Přečtěte si, jak se na něj co nejlépe připravit.

Zjistěte si co nejvíce informací o dané firmě

Na pohovoru se vás pravděpodobně budou ptát, proč jste si vybrali zrovna tuto společnost, co o ní víte a čím vás zaujala. Takové otázky vás nesmí zaskočit. Podívejte se, čemu se firma věnuje, jaké produkty či služby nabízí a jakou má historii. Vhodné je i vědět, kdo firmu vede a kdo ji vlastní.

Zamyslete se, čím je pro vás právě tato společnost zajímavá. Pokud nemůžete na nic přijít, možná to nebude ta správná firma.

Proskenujte popis pozice

Důkladně si prohlédněte popis pozice, o kterou se ucházíte. Porovnejte tyto informace se svými předchozími zkušenostmi. Z každé relevantní zkušenosti vyberte důležité činnosti a zodpovědnosti, které si pro sebe shrňte. Může vám něco z toho pomoci na nově vybrané pozici?

Zkontrolujte také, jestli máte všechny požadované znalosti a dovednosti. Pokud ano, není třeba se znepokojovat. Jestli vám však některá chybí, zamyslete se nad tím, jak její absenci obhájíte. Někdy postačí projevená vůle nedostatek napravit, jindy může být nutný kupříkladu intenzivní kurz před případným nástupem.

Vypracujte domácí úkoly

V některých případech dostane kandidát ještě před pohovorem úkol ke zpracování. Tento domácí úkol neslouží k vyděšení uchazeče, ale měl by otestovat, jestli jsou jeho schopnosti adekvátní vzhledem k nárokům na hledaného člověka.

Pokud takový úkol dostanete, rozhodně jej neodkládejte. Vypracujte ho včas, abyste měli případně prostor pro úpravy či dohledání nejasností. A to nejdůležitější – hlavně úkol nezapomeňte vzít na pohovor s sebou?

Připravte se na test

Pokud se hlásíte na pozici, která klade speciální důraz na některé znalosti, můžete být přímo na pohovoru otestováni. Taková zkouška mívá například podobu rozhovoru v angličtině či jiném jazyce, ověřovacího testu z Excelu nebo i psychotestu. Testování během pohovoru je obecně oblíbeným způsobem, jak zaměstnavatel zjišťuje reálnou míru uchazečovy znalosti.

I na takové testování se lze připravit předem. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, co vás čeká, je zeptat se na to. Personalista zpravidla domlouvá termín pohovoru po telefonu a na otázce „Mám se na něco speciálně připravit?“ není nic špatného. Samozřejmě vás varovat nemusí, pokud má být test překvapením. Malým ukazatelem však může být i informace, že strávíte na pohovoru více než hodinu.

Pozor na jména a názvy

Jméno personalisty a dalších osob, které s vámi povedou pohovor, není dobré zapomenout nebo splést. Personalisté zpravidla posílají informaci o účastnících pohovoru e-mailem, věnujte jí tedy dostatečnou pozornost a daná jména se naučte.

Velkou ostudu by mohla způsobit i neznalost jména firmy nebo oboru jejího podnikání. To jsou informace, které musíte jako uchazeč bezpodmínečně znát. Nervozita neomlouvá.

 

Domácí přípravu na pohovor máme tedy za sebou a příště si řekneme, jak zvládnout samotný pohovor. Zatím se můžete podívat na 11 pádných důvodů ke změně zaměstnání a porovnat je s vlastní situací. Třeba zjistíte, že nastal čas pro změnu. ?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup