´

Jak napsat motivační dopis

Jak napsat motivační dopis v 7 krocích

Motivační neboli průvodní dopis je krátký text, který při posílání žádosti o zaměstnání přikládáme ke strukturovanému životopisu. Měl by nás představit potenciálnímu zaměstnavateli v tom nejlepším světle a vzbudit u něj chuť osobně se s námi seznámit. V tomto článku se dozvíte, jak napsat motivační dopis jednoduše – v sedmi krocích.

Žádost na úrovni

Mohlo by se zdát, že správně napsané CV je pro úspěšnou žádost o zaměstnání dostatečné. A v některých případech je tomu skutečně tak. Pokud je životopis plný nedocenitelných zkušeností a potřebných dovedností, personalista může přimhouřit očko a absenci motivačního dopisu uchazeči odpustit.

Existují ale společnosti, které aspoň krátký průvodní dopis u žádosti o zaměstnání vysloveně vyžadují. Životopisy, které dorazí bez motivačního dopisu, v takových firmách zpravidla skončí neotevřené v zapomnění. Proto se vyplatí investovat několik minut svého času a žádaný textík sepsat. Personalisté potom uchazeče uvidí ve zcela jiném světle, než kdyby jim poslal CV úplně beze slova.

Kudy do toho?

Nejdůležitější je vědět, pro koho motivační dopis píšete. Průvodní dopis by měl být vždy originál, takříkajíc „ušitý na míru“ každé nabídce. Podívejte se na inzerát, který vás zaujal, a zhodnoťte své schopnosti v jeho kontextu. Nezapomeňte také zmínit to nejdůležitější – svoji motivaci.

Zaměřte se na své silné stránky

Motivační dopis má za úkol vyzdvihnout vaše schopnosti a úspěchy a jasně potenciálnímu zaměstnavateli sdělit, proč by si měl vybrat právě vás. Soustřeďte se na své silné stránky a schopnosti, které zaměstnavatel požaduje a vy je máte. Zmiňte se o tom, v čem byste mohli být pro firmu přínosem. Oceňte své osobnostní kvality. Zdůrazněte svoji motivaci.

Pokud něco neumíte nebo vám to nejde, do motivačního dopisu o tom nepište. Z takového textu by se stal dopis demotivační a můžete se spolehnout, že odpověď na vaši žádost by byla záporná.

Na velikosti záleží… částečně

Ve dnešní uspěchané době se velice cení schopnost vyjádřit co nejvíce informací v co nejmenším objemu slov. Snažte se psát trefně, jasně, neobcházejte kolem horké kaše.

Délka textu je však záležitostí spíše subjektivní. V určitém smyslu vypovídá hodně o vás samotných, proto je vhodné jednat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Pokud někoho vystihuje krátký text o třech větách, je to v pořádku. Úplně stejně v pořádku je ale i text v rozsahu jedné normostrany, jestliže není uměle natahovaný zbytečnými slovy. Buďte zkrátka sami sebou.

Nezapomeňte na formality

Důležité je i správné oslovení. Motivační dopis nikdy nezačínejte pozdravem „dobrý den“. Je-li to možné, oslovte personalistu jménem, v opačném případě postačí osvědčené „vážená paní, vážený pane“. Nezapomeňte také na patřičné rozloučení. Zde máte na výběr mnohem více variant, od klasického „s pozdravem“ přes „s přáním hezkého dne“ až po „s úctou“. Vyberte si takovou frázi, která k vám osobně pasuje nejlépe.

Pokud použijete jméno personalisty, ujistěte se, že je skloňováno správně. Když kupříkladu posíláte žádost personalistovi jménem Jiří Mrázek, oslovte ho „vážený pane Mrázku“, a nikoli „pane Mrázek“. Toto pravidlo platí i v případě, že je skloněné jméno podivné, např. pana Kupce oslovíme „pane Kupče“, a nikoli „pane Kupec“.

Postup v 7 krocích

1) Přečtěte si inzerát, na který odpovídáte. Vypište si někam bokem, které vaše vlastnosti, dovednosti a úspěchy budou pro danou pozici relevantní.

2) Začněte adekvátním oslovením.

3) V krátkosti se představte a upřesněte, o jakou pozici máte zájem.

4) Napište, čím vás pozice zaujala a proč jste právě vy tím nejvhodnějším kandidátem.

5) Přidejte informaci, čím dalším můžete být firmě prospěšní.

6) Poděkujte personalistovi za investovaný čas a rozlučte se.

7) Dopis si několikrát zkontrolujte a snažte se ho vnímat jako někdo, kdo vás nezná. Podle potřeby upravte.

Hotovo?

Výsledný text by měl vyznívat pozitivně, energicky a sebevědomě, ale nikoli nafoukaně. Hranice mezi zdravou sebedůvěrou a okázalou nadutostí je tenká, špatně se hledá.

Podívejte se proto na svůj text očima jiného člověka. Jak na vás popsaná osoba působí? Věříte jí? Dali byste jí místo u sebe ve firmě? Doporučujeme také požádat o přečtení textu někoho jiného, například kamaráda nebo partnera, aby jeho vyznění posoudil někdo objektivní.


Teď už máme připravený perfektní životopis a vhodný motivační dopis – chybí už jen ta správná nabídka práce. V příštím dílu seriálu Zaměstnání snů si řekneme, kde a jak najít ty nejlepší nabídky a jaké jsou výhody i nevýhody jednotlivých metod.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup