´

Jak napsat CV, díl III. – další schopnosti a dovednosti

Správně napsané CV vám může pomoci k zaměstnání snů.

Každý člověk je jedinečný. Naše životní zkušenosti a charakter tvoří unikátní symfonii osobnostních rysů, která je v konečném důsledku naší největší zbraní. Protože nikdo není jako my. Jenom my. A zcela jistě někdo hledá právě nás. Jak ale zařídit, aby nás ten někdo rozpoznal v konkurenci tolika lidí?

Životopis jako vizitka

Vyrazit do ulic s transparentem „Vemte si mě, jsem nej!“ je samozřejmě taky možnost, ale existují i méně kontroverzní metody. Nejúčinněji člověka reprezentuje správně napsaný strukturovaný životopis, který se v dnešní době přikládá ke každé žádosti o zaměstnání. Profesní životopis totiž slouží jako vizitka žadatele a budoucí zaměstnavatel podle něj mnohdy rozhoduje, koho pozve na osobní pohovor.

A právě se psaním životopisu vám pomůže miniseriál Jak napsat CV. První díl představil všechny náležitosti životopisu a ve zkratce popsal, co by v jednotlivých kategoriích určitě nemělo chybět. Ve druhém díle jsme se zaměřili na dvě hlavní kategorie: vzdělání a praxi, a podrobně si rozebrali, jak s nimi naložit. Dnes se podíváme na zbylé části strukturovaného životopisu, tedy jazykové znalosti, schopnosti práce na počítači, řidičská oprávnění a další schopnosti a dovednosti.

Jazykové znalosti

Do této kategorie zapište všechny jazyky, které ovládáte. (V tomto případě se jedná o jazyky lingvistické povahy, nikoli programovací jazyky apod.) Určitě také nezapomeňte uvést i reálnou úroveň své znalosti daného jazyka.

Zapsanou úroveň znalosti u cizích jazyků důkladně zvažte. Je chvályhodné, pokud se dokážete domluvit i s Japoncem, přestože japonsky neumíte ani slovo. Nemusí to ale nutně znamenat, že se jedná o úroveň japonštiny dostatečnou pro prezentaci marketingových úspěchů firmy. Počítejte také s tím, že si na pohovoru může náborář vaši jazykovou znalost prověřit.

Tip pro zápis jazykových znalostí:

  • Je samozřejmé, že jeden z jazyků bude vaším mateřským – to ovšem neznamená, že jej ovládáte na úrovni experta. Existují lidé, kteří jsou skvělými řečníky, ale když mají napsat větu, nasekají do ní tři gramatické a dvě syntaktické chyby. Někdo naopak dokáže napsat dokonalý text, ale jakmile má chvíli mluvit spisovně, je v koncích. Buďte upřímní, a pokud vám něco vážně nejde, raději to přiznejte.

Práce na počítači

Do této sekce patří opravdu jenom software, které se dá využít v práci. Pokud se nehlásíte na velmi specializované pozice, vaše herní výsledky (byť sebelepší) nebudou nikoho zajímat.

Vždy zapisujte celý název softwaru včetně čísla verze, aby bylo lze jej snadno dohledat na internetu. Můžete přidat i krátký popis funkcí daného programu.

Stejně jako u jazyků je třeba ke každému programu napsat úroveň znalosti (např. uživatelská znalost nebo expert) – a stejně jako u jazyků je nutné uvádět reálné informace. Ústní zkoušky z Excelu se sice nemusíte bát, ale velmi oblíbenou praxí je ověřování počítačových znalostí různými testy.

Tip pro zápis počítačových znalostí:

  • Výčet programů se bude lišit v závislosti na vašem osobním profilu: jinak bude vypadat IT koutek v životopise vystudovaného inženýra kybernetiky a jinak počítačové znalosti vedoucího směny ve skladu. A je to tak správně – sami nejlépe víte, jestli je v kontextu ostatních schopností vhodné zmiňovat znalost MS Office a podobně.

Řidičská oprávnění

Mohlo by se zdát, že řidičský průkaz skupiny B má dneska už úplně každý a do CV ani není potřeba jej psát. To by ale byla chyba. Nejde totiž jenom o to nějaký průkaz mít, ale je také nutné umět dané vozidlo bezpečně ovládat, najezdit nějaké kilometry a nasbírat zkušenosti. Všechny tyto informace do životopisu jednoznačně patří.

Tip pro zápis řidičských oprávnění:

  • Můžete si vybrat, jestli budete hodnotit slovně (řidič začátečník), nebo připíšete počet najetých kilometrů (najeto 5 000 km), či zvolíte jinou variantu (10 let aktivní řidič).

Další schopnosti a dovednosti

Do této sekce zařaďte veškeré další kvality, kterými disponujete. Patří sem vaše silné charakterové stránky, speciální schopnosti a také zájmy, pokud je chcete do CV psát.

Zamyslete se nad tím, v čem vynikáte – i kdyby to byla schopnost orientovat se v dokonalém chaosu na neuklizeném stole, nebo naopak schopnost udržet stůl perfektně čistý a organizovaný. Někdo má talent pro jednání s lidmi, druhý je počítačový mág, třetí má oko pro design, čtvrtý básnické střevo, pátý je světový kuchař… Možností je nespočet.

Tip pro další schopnosti a dovednosti:

  • V životopise standardně neuvádíme své slabé stránky. Nebojte se, také na ně dojde. Na pohovoru se totiž otázce na slabiny zpravidla nevyhneme. O tom si ale povíme až později, v díle Jak se připravit na osobní pohovor.

 

Kolik lidí, tolik různých talentů a jedinečných osobností. Na každého někde čeká zaměstnání, které mu dovolí plně rozvinout skrytý potenciál – jen ho najít! A s tím vám pomůže Manpower a také nový seriál Zaměstnání snů. V příštím díle se společně podíváme na motivační dopis a zodpovíme otázku: Jak ho napsat, aby pomohl a zároveň neuškodil?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup