´

Jak napsat CV, díl II. – vzdělání a praxe

Jak zpracovat do životopisu praxi a vzdělání

Psaní životopisu může trochu připomínat alchymistický pokus. Když někde něco jen trošku přeženete, celé to vybouchne. S tím správným podrobným návodem to ale bude hračka! ?

Srdce životopisu

Vítáme vás u pokračování seriálu Zaměstnání snů. V minulém díle jsme si vysvětlili, proč CV vlastně píšeme a k čemu přesně slouží, popsali jsme si ideální design i reprezentativní fotografii a vyjmenovali jednotlivé kategorie, které ve strukturovaném životopise nesmí chybět. Kromě toho jsme si také podrobně rozebrali hlavičku s osobními údaji. Dnes se zaměříme na dvě další kategorie: vzdělání a praxi.

Profesní životopis už svým názvem napovídá, že nejdůležitější obsažené informace se budou týkat profesí. Soubor našich pracovních zkušeností doplněných poznatky získanými studiem tvoří srdce životopisu a přesně tak bychom k němu měli přistupovat.

Vzdělání

Do školy chodil vlastně každý. Aspoň tedy každý, kdo nechodil za školu. Je tedy logické, že naše základní vzdělání personalistu opravdu nebude zajímat. Do životopisu proto zpravidla píšeme pouze nejvyšší dosažené vzdělání, které má dostatečnou výpovědní hodnotu. V některých případech je však vhodné uvést vysokou školu i střední školu – například za předpokladu, že se liší oborem a my žádáme o zaměstnání, kterému spíše odpovídá naše středoškolské vzdělání. Jestliže stále studujeme, platí totéž pravidlo. Pokud máme vystudováno více škol stejné úrovně (kupř. dvě vysoké školy), napíšeme obě.

Někdy se stává, že studium z různých důvodů nedokončíme. Do CV je v takovém případě vhodné zapsat nejvyšší dosažené vzdělání (je-li jiné než základní) i nedokončené studium, bylo-li pro nás nějakým způsobem přínosné. V některých situacích je vhodné uvést i důvod nedokončení studia. Pokud je naše nejvyšší dosažené vzdělání základní a dále jsme nestudovali, nezbývá nám jiná možnost než napsat základní školu.

Do kategorie vzdělání spadají také různé kurzy a rekvalifikace, kterých jsme se zúčastnili. Většina relevantních kurzů je zakončena zkouškou a stvrzena certifikátem, jímž můžeme jejich absolvování prokázat. 

Tip pro zápis vzdělání:

  • Nezapomeňte vždy uvést název školy, obor studia, získaný titul a rok (předpokládaného) ukončení

SPRÁVNĚ: 2016-2019 Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd, obor Mediální studia (Mgr.)
ŠPATNĚ: Mediální studia (2019) apod. (nekompletní informace)

  • V případě zápisu více položek patří nejvyšší vzdělání nahoru.
  • Pokud uvádíte důvod nedokončení studia, buďte diplomatičtí. Nemusíte se pouštět do vysvětlování podrobností, ale vždy mluvte pravdu.

SPRÁVNĚ: studium nedokončeno z rodinných / finančních / časových / osobních důvodů
ŠPATNĚ: studium mě nebavilo, ze školy mě vyhodili, škola byla nudná, obor byl k ničemu

Praxe

Přehled dosavadních pracovních zkušeností je nejdůležitější částí našeho životopisu. Zaneprázdnění personalisté často přelétnou očima pouze tuto kategorii, aby zjistili, jestli mají v rukou profil uchazeče s relevantními zkušenostmi, a dalšími částmi CV se ani nezaobírají. Je proto třeba věnovat výpisu praxe speciální pozornost.

Pracovní zkušenosti vždy zapisujeme od nejnovější zpětně, to znamená, že naše poslední zaměstnání bude úplně nahoře. Každá pozice by měla být blíže specifikována ve čtyřech aspektech: název pozice, jméno zaměstnavatele, časové rozpětí a pracovní náplň.

V životopise nikdy nelžeme, název pozice v životopise by proto měl odpovídat názvu na příslušné pracovní smlouvě. Jméno zaměstnavatele uvádíme jasně a přesně, aby bylo možné jej v případě potřeby podle námi uvedených údajů vyhledat a kontaktovat. Dále u každé pozice uvádíme měsíc a rok nástupu do zaměstnání a měsíc a rok ukončení pracovního poměru. Pracovní náplň specifikujeme v bodech, kde shrneme hlavní zodpovědnosti dané pozice, dosažené úspěchy a jakékoli další informace, které by nový zaměstnavatel mohl ocenit.

Tipy pro zápis praxe:

  • Vždy pište pravdu! Největším prohřeškem v životopisech je totiž lhaní. Jakékoli zkreslování nebo pokřivování skutečnosti se v konečném důsledku opravdu nevyplácí.
  • Pokud máte na svém kontě mnoho pracovních zkušeností, vyberte jen ty nejrelevantnější. Jestliže se vám naopak zkušeností nedostává, můžete použít i méně relevantní praxi nebo brigády.
  • Držte jednotný styl u všech pozic.

 

SPRÁVNĚ:
02/2017 – 12/2017
Kika nábytek – odborný prodejce, skladník
• obsluha zákazníků, příjem a výdej produktů, poradenství
• zaskladňování a vyskladňování zboží, manipulace pomocí VZV
• administrativní agenda – skladová a přepravní dokumentace, práce v interním skladovém systému
• výpomoc zákaznickému centru při komunikaci s cizinci (angličtina)

ŠPATNĚ:
2017
Kik – prodavač ve skladu
• prodávání nábytků zákazníkům


V příštím díle se zaměříme na jazykové znalosti, práci na počítači a další dovednosti, které by v životopise určitě neměly chybět. Pokud potřebujete poradit s obecnými zásadami psaní životopisu, přečtěte si první díl našeho miniseriálu Jak napsat CV. Můžete mě ale kontaktovat i s jakoukoli jinou otázkou přes zprávy na našem facebooku. ?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup