´

Jak napsat CV, díl I. – obecné zásady

Článek poradí čtenářům, jak mají napsat životopis.

Co je to vlastně CV a k čemu se používá? Jaké informace má obsahovat, aby vám pomohl a neuškodil? Čeho byste se měli určitě vyvarovat? To všechno se dozvíte v novém seriálu Zaměstnání snů, který vás provede kolotočem procesu hledání nové práce. První tři díly vám pomůžou napsat ten nejlepší životopis. 

CV – zkratka pro životopis

Když po nás někdo chce „sívíčko“, všichni chápeme, že mu máme poslat profesní životopis. Přestože zkratku často vyslovujeme anglicky, její původ bychom v angličtině hledali marně. Zkratka CV totiž pochází z latinského výrazu curriculum vitae, což znamená životopis.

Jaký je účel CV?

Životopis píšeme, abychom se mohli prezentovat. Je to věc, která nás zastupuje ve výběrovém řízení při tzv. selekci. To je velice důležitý okamžik, protože právě tehdy se rozhoduje, koho personalista kontaktuje a jací uchazeči dostanou zamítavou odpověď. Životopis má veškerou moc nám k dané pozici dopomoci, stejně jako zajistit, že budeme odmítnuti. Zobrazuje naše zkušenosti, znalosti, schopnosti, úspěchy, posuny… Slouží nám tedy jako vizitka – a proto stojí za to dát si na něm záležet

Tradiční vs. strukturovaný životopis

Dříve míval životopis standardně podobu souvislého textu rozděleného do odstavců. Na pohled vypadal podobně jako rozsáhlejší školní slohová práce. Čtení takových „slohovek“ bylo ale zdlouhavé a personalisty zdržovalo. Dnes se již dává přednost strukturované verzi, tedy životopisu „v bodech“ či „odrážkách“. Veškeré informace jsou přehledně rozděleny do kategorií a personalista se v nich velmi snadno orientuje; obvykle již během několika sekund ví, jestli má v rukou životopis člověka, kterého hledá.

Co všechno musí CV obsahovat?

Přestože každý člověk je jedinečný a má za sebou naprosto unikátní životní i pracovní zkušenosti, existuje několik obecných kategorií informací, které by měl obsahovat každý životopis bez výjimky:


1) Osobní údaje – pokud chcete, aby vás někdo kontaktoval a zařadil do výběrového řízení, musíte poskytnout údaje nutné k identifikaci vaší osoby. Bez nich to prostě nejde. Byli byste jen další papír na hromadě zbytečně promrhaných talentů, kteří se jenom zapomněli podepsat. ?

2) Vzdělání – co jste studovali, kde jste to studovali, v jakých letech a (volitelně i) s jakým úspěchem. A můžete také zmínit, co užitečného jste se ve škole naučili. Pokud něco. ?

3) Praxe – Relevantní praxe (v ideálním případě, samozřejmě). Jestliže nedisponujete praxí relevantní pro danou pozici, použijte jakoukoli jinou praxi. Ze životopisu musí být zkrátka na dálku cítit, že popsaný člověk není líný a že má nějaké zkušenosti – i kdyby byly z úplně jiného oboru. (Více ve druhém díle seriálu.)

4) Jazykové znalosti – domluvíte se česky, anglicky, japonsky a čečensky? Jen se s tím pochlubte! Ale nezapomeňte u každého jazyka pravdivě přiznat i úroveň znalosti. Může se totiž snadno stát, že si budoucí zaměstnavatel tuto informaci na pohovoru ověří. ?

5) Práce na počítači – ovládáte Windows i Apple software? Vyznáte se v Excelu, umíte organizovat čas pomocí Outlooku, prezentovat v PowerPointu, používat Photoshop, InDesign, programovat…? Slušné! Dokážete zvítězit na největším formátu hry Hledání min za méně než minutu? Jste nejlepší! ?

6) Řidičská oprávnění – umíte řídit auto? Autobus? Tirák? Bagr? Vysokozdvih? Máte oprávnění jezdit po silnici v motorové sekačce na trávu? Umíte pilotovat větroň? Cokoli, co je vám dovoleno řídit, zaparkujte do této sekce.

7) Schopnosti a dovednosti – sem patří všechno ostatní, co je na vás dobré. Píšete povídky pro webový magazín? Opravujete o víkendech auta? Umíte ty nejlepší palačinky na světě? Jen do toho, tady je prostor pro unikátnost!

Design a fotografie

Pokud si potrpíte na veselé barvy a dáváte přednost výrazným outfitům, pro jednou svůj vkus zkuste udržet na uzdě. Životopisu bude slušet elegantní a jednoduchý design, úplně postačí černo-bílá kombinace . Jestliže trváte na barevném doladění, zvolte si jednu tmavou pastelovou barvu, kterou použijete např. na zvýraznění nadpisů kategorií. Nepodtrhávejte jinak než rovnou čarou, nepoužívejte více různých fontů písma, nevkládejte obrázky. V jednoduchosti je krása.

Jestliže se rozhodnete přidat svoji fotografii, měla by být ve stylu business portrétu nebo pasové fotografie. V praxi to znamená, že vyfocená osoba bude upravená, bude se dívat přímo do objektivu a celý její obličej bude vidět. Za ní by mělo být jednobarevné pozadí. Pokud takovou fotku nemáte, raději ponechte životopis bez fotografie. Špatné foto totiž často nadělá mnohem více škody než užitku.

Osobní údaje

V životopisu není nutné uvádět příliš mnoho identifikačních údajů. Pro jednoznačné určení osoby bude naprosto dostačující jméno, datum narození, kontaktní adresa, telefon a email.

Tipy pro osobní údaje:

  • Jméno a příjmení pište vždy tak, jak ho máte uvedené na občance. Nezkracujte křestní jméno na iniciálu, nepoužívejte přezdívky ani domácké podoby jmen.

SPRÁVNĚ: Jiří Horák
ŠPATNĚ: J. horák, jiří horák, Jirka Horák, Jiruch Horák, Jiří Jiruch Horák

  • Datum narození uvádět nemusíte. Pokud jej však uvést chcete, napište ho celé a pravdivě. Nepřidávejte si ani neubírejte roky z jakýchkoli důvodů – i kdyby vám to mohlo zvednout šance na získání dané pozice. Stejně se na to nakonec přijde…

SPRÁVNĚ: 18. 2. 1978, 18. února 1978
ŠPATNĚ: 18.2.1978, 18. 2., 18.Února 1978, 1978, 18. února, 40 let

  • Kontaktní adresou je myšlena opravdu adresa, na které je možné vás zastihnout. Není třeba uvádět adresu trvalého bydliště, ta patří až do pracovní smlouvy. Neměly by tu chybět tři údaje: město, ulice a číslo domu.

SPRÁVNĚ: Na Florenci 2116/15, Praha 1
ŠPATNĚ: Na Florenci, Praha (neúplný údaj)

  • Telefon uvádějte ve svém vlastním zájmu takový, na němž jste schopni být po většinu času na příjmu. 

SPRÁVNĚ: 987654321, 987 654 321, +420987654321, +420 987 654 321
ŠPATNĚ: 98765432 (neúplné číslo)

  • Email je vždycky trošku oříšek. Někteří z nás měli to štěstí, že se jim podařilo založit si inteligentní email, než přihlašovací jméno na doméně zabral někdo jiný. Většina ale byla nucena uchýlit se ke kompromisům. Platí ale pravidlo, že na životopisu by měl být uveden co nejvíc neutrální email.

SPRÁVNĚ: jiri.horak, horak.jiri, horak.j, j.horak. horakjiri (a podobně)
ŠPATNĚ: jiricekhorak, budulinek01, milacek11, donchuan78, jiruch05 (a podobně)


Příští týden si společně posvítíme na nejdůležitější část životopisu – vzdělání a samotnou praxi. Také si řekneme, co je největším prohřeškem, jakého se můžete při psaní životopisu dopustit. Kdybyste si však stále nebyli v něčem jisti nebo potřebovali rychle s čímkoli pomoci, kontaktujte mě přes zprávy na facebooku a já vám moc ráda poradím! ?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup