´

Internet a sociální sítě v pracovní době

Internet a sociální sítě v pracovní době

Sociální sítě jsou fenoménem dnešní doby, od něhož jen málokdo dokázal zůstat stranou. Pokud však nejste správci firemních profilů na sociálních sítích, raději se jim v pracovní době vyhněte. Přečtěte si, co vám hrozí.

 

Sociální sítě v pracovní době

Zaměstnavatel vás platí za určitý počet hodin, během kterých se máte věnovat výhradně práci. Pokud místo toho brouzdáte po internetu nebo prohlížíte zeď na facebooku, můžete se dostat do velkých nepříjemností.

Vaši nadřízení totiž mají možnost zkontrolovat, co na svém počítači (případně telefonu připojeném na firemní wi-fi) během pracovní doby děláte. A nemusí se jednat jenom o sociální sítě; když váš šéf zjistí, že místo práce odepisujete na inzeráty na seznamkách nebo prohlížíte výsledky sportovních utkání, rozhodně vás nepochválí.

Nedoporučujeme ani obcházet zákazy zaměstnavatele tím, že budete využívat mobilní síť na telefonu. Tam správce firemní sítě sice nedosáhne, ale vždy se najde nějaká dobrá duše, která o vaší činnosti ještě zatepla donese zprávu vedoucímu. V tomto případě jde totiž o porušení pracovní kázně, pokud není v interních předpisech firmy uvedeno jinak.

Soukromá korespondence

Zaměstnavatel sice podle zákona o listovním tajemství nemá dovoleno prohlížet vaši soukromou korespondenci, může však zdokumentovat záznamy o komunikaci směřující na adresy, které nijak nesouvisí s prací. Pokud nedokážete následně obhájit, proč jste těmto lidem psali, můžete z toho mít velké potíže.

Postihy za porušení pracovní kázně

Za surfování po internetu a využívání sociálních sítí k soukromým účelům v pracovní době můžete být postiženi dle závažnosti vašeho počínání. Jedním z lehčích postihů je vytýkací dopis, dále vás mohou čekat kupříkladu srážky z osobního ohodnocení nebo jednorázové pokuty, v nejzávažnějších případech můžete však dostat i vyhazov „na hodinu“.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup