´

HR technologie – postrach, nebo pomocník?

HR technologie nám pomáhají najít nové zaměstnání. Změna zaměstnání je pro mnohé lidi novým začátkem a odrazovým můstkem pro budoucí (nejen) kariérní úspěchy. Když se však rozhodneme ze zaměstnání odejít a začít si hledat novou práci, často nás napadají sžíravé otázky. Jak najdu práci, kde budu spokojený? Kde mám hledat nabídky, které pro mě budou relevantní? Jakým způsobem můžu kontaktovat budoucího zaměstnavatele a dokázat mu, že jsem ten pravý?

Odpovědi na tyto otázky samozřejmě nejsou jednoznačné a člověk zpravidla musí vyzkoušet více možností, než najde takovou, která mu zcela vyhovuje. Lidé často nemají k novým HR technologiím důvěru a raději se uchylují k tradičním
– ověřeným – způsobům hledání zaměstnání.

Jaké nové HR technologie můžeme využívat?

K hledání zaměstnání můžeme využít různé technologie.Nabídky zaměstnání jistě najdeme v tisku nebo přímo ve firmách, které nás zajímají. Mnoho lidí také k vyhledávání nabídek využívá internet, zejména inzertní pracovní portály. Když však mluvíme o HR technologiích, máme na mysli i jiné způsoby komunikace mezi uchazečem a budoucím zaměstnavatelem.

Inzerce na sociálních sítích

Velmi oblíbenou cestou k nabídkám práce jsou inzeráty publikované na sociálních sítích, jako je kupříkladu Facebook nebo LinkedIn. Velkou výhodou je možnost komentářů přímo pod nabídkou, kde se můžeme doptat na detaily k dané pozici, které v popisu chybí, nebo si popovídat s někým, kdo už v této firmě pracoval či pracuje.

Aplikace v chytrém telefonu

V dnešní době je člověk bez chytrého telefonu jako bez ruky – tak si aspoň vysvětluji fakt, že sehnat tradiční „hloupý“ tlačítkový telefon je už skoro nemožné. Aplikace vytvořené přímo pro chytrý telefon vám můžou hodně pomoci při hledání nového zaměstnání, protože v sobě kombinují nekonečný dosah internetu s možnostmi chytrého telefonu. Příkladem takové aplikace je „Práce za rohem“; pomocí GPS souřadnic dokáže vyfiltrovat nabídky pracovišť nejblíže vašemu bydlišti a výborně tak poslouží zejména lidem, kteří nechtějí do zaměstnání dojíždět hodinu a lokalitu tedy považují za prioritu.

Virtuální veletrh práce

Kdo někdy navštívil reálný veletrh práce, dokáže si jistě představit, jak takový projekt vypadá. Virtuální veletrh má za úkol fungovat stejně jako skutečný; dává firmám možnost prezentovat svou činnost a volné pozice a uchazeči se tu mohou porozhlédnout po ideálním uplatnění.

Komunikace přes počítač je rychlá a efektivní.

E-mailová korespondence s firmou

Jedná se o ideální možnost v případě, že víme, ve které společnosti bychom chtěli pracovat. Není nic snazšího než napsat e-mail HR oddělení preferované firmy, přiložit životopis a přihlásit se tak do výběrového řízení na danou pracovní pozici.

Chat na stránkách firmy

Mnohé společnosti nabízejí možnost real-time kontaktu na svých webových stránkách, prostřednictvím online chatu. V takovém případě je velmi vhodné tuto metodu využít – kombinuje v sobě výhody inzerce na sociálních sítích (možnost doptat se na podrobnosti a rychle získat odpověď) a e-mailové korespondence (stabilita psané komunikace).


Herní nebo dovednostní test od zaměstnavatele

Netradiční, ale velmi zábavnou formou výběrového řízení jsou různé testy. Může se jednat o dovednosti prověřované hrou, psychotesty a mnoho dalších alternativ. Kandidát je tak posuzován dle svých schopností (a ne podle toho, jestli má v životopise napsaná léta praxe), takže mají reálnou šanci uspět i šikovní absolventi.

Videopohovor

Velkou výhodou této možnosti je, že uchazeč nemusí nikam chodit. Se zástupcem HR oddělení dané firmy se spojí z pohodlí domova přes Skype nebo podobný program, vzájemně se uvidí, uslyší a mohou vyřešit vše potřebné. Videopohovory jsou často zařazeny v prvním kole výběrového řízení, protože zabírají výrazně méně času a námahy než osobní pohovory a jsou tedy přínosné uchazečům i firmám.

Hlasové vyhledávání za pomoci virtuální asistentky

Virtuální asistentky, např. Siri®2, Cortana®3 nebo Alexa®4, mohou uchazečům pomoci s hledáním nové práce. Tato technologie není zatím ani ve světě příliš rozšířená a je zřejmé, že její čas teprve přijde.

Porovnání výsledků výzkumu v České republice a ve světě

Výzkum Global Candidate Preferences

V našem nejnovějším průzkumu Global Candidate Preferences jsme se zeptali téměř 18 000 uchazečů ve věku 18–65 let napříč 24 zeměmi, jak a kde shánějí práci, jaké technologie při hledání využívají a kterým dávají přednost. Češi z výzkumu vyšli jako konzervativní národ, který se ubírá spíše tradičními cestami. To ale neznamená, že bychom nemohli využít potenciál nových HR technologií.Pavlína Průšová
ManpowerGroup