´

Doporučení od předchozích zaměstnavatelů

Někdy slýcháme, že budoucnost je tvořena minulostí. V pracovních záležitostech toto tvrzení rozhodně platí – řekněte sami, co potenciálnímu zaměstnavateli řekne o uchazeči více, než hodnocení od jeho předchozího zaměstnavatele?

Reference od předchozích zaměstnavatelů jsou nedílnou součástí celkového obrazu Vás jako uchazeče. Doplňují Váš životopis o aspekty jako je přístup k práci, využívání schopností a příležitostí a jiné. Také Vám dávají jistotu při popisování Vašich silných stránek – víte, že v doporučeních najdete oporu.

Doporučení můžete dodat rovnou s Vaším životopisem, je tedy možné mít ho připravené už předem. Další možností je do životopisu uvést kontakty pro případné reference, pak je dobré, abyste se s danými lidmi domluvili a oni byli připraveni na to, že je může kontaktovat někdo, kdo o Vás bude chtít slyšet informace. Samozřejmě se domluvte s někým, s kým máte dobré vztahy, aby Vaše hodnocení bylo pozitivní a nezavřelo Vám dveře k nové pozici. Tyto osoby byste také na možnost kontaktu měli připravit – řekněte jim, o jakou pozici se budete ucházet, aby věděli, jaké Vaše vlastnosti mají vypíchnout, čím Vám mohou pomoci.

Co dělat v případě, že jste dostali negativní hodnocení? Není to důvod k panice. Neváhejte, a zkuste si sehnat i pozitivní hodnocení – od jiných kolegů, případně třeba od dalších svých bývalých zaměstnavatelů.

Firmy na doporučení předchozích zaměstnavatelů dají, přeci jen je to relevantní zdroj. Soustředí se ale také na vlastní zdroje – například sociální sítě. Je proto dobré chránit si například svůj Facebook, pokud personalista narazí na Váš profil, kde budete zrovna veřejně vystavovat fotografie z víkendové párty, pravděpodobně si o Vás neudělá nejlepší obrázek… Pro pracovní záležitosti ovšem slouží primárně síť LinkedIn, která je vlastně takovým Vaším on-line životopisem a vizitkou. Zaměřte se proto také na tento profil, a co nejvíce jej rozšiřujte, přidávejte spojení, získávejte reference a doporučení od kolegů, a pokud máte čím, pochlubte se Vašimi úspěchy!