´

Digitální detox: Proč je důležité umět „vypnout“

Digitální detox: Proč je důležité umět „vypnout“

Hrozba digitální závislosti visí dnes nad většinou z nás. Jsou lidé, kteří s tímto fenoménem dokáží pracovat lépe, ale někteří jsou přímo ohroženi. Patříte mezi ně?

 

Online generace

Lidé, kteří jsou neustále online, nedokážou efektivně relaxovat (lidově řečeno „vypnout“). Od svých přístrojů se neodpoutají ani o svátcích či dovolené. Tento „online“ život má za následek zhoršení kvality spánku a také velký nárůst míry stresu, což napomáhá vzniku různých civilizačních chorob.

Neustále na síti

Tento problém se netýká pouze pracovního prostředí, ale i soukromí. Pobyt například na sociálních sítích zabírá velkou část dne – většinou nenápadně, po chvilkách. Jsou lidé, kteří bez telefonu nejdou ani na toaletu. Používání několika moderních médií současně tříští pozornost člověka, a pokud se tak děje během pracovní doby, odráží se to i na jeho výkonu.

Zdravotní důsledky

Neustálé brouzdání na internetu mívá za následek vyřizování pracovních záležitostí v čase volna, nebo naopak soukromých věcí v pracovní době. Ani jedno z toho není žádoucí – tyto dva prostory by se v rámci zachování work-life balance neměly mísit. Zdravotní důsledky mohou být velice vážné – chronická únava, stres, různé civilizační choroby nebo i zhoršení zraku.

Dopady jsou znatelné i v sociální rovině. Takto ovlivněný člověk se hůře soustředí na život, reálné vztahy staví na úroveň těch “internetových”, přestává mluvit s partnerem či partnerkou jinak než přes internet atp. Kupříkladu závislost na videohrách je již ustanovena jako regulérní nemoc.

Řešení – digitální detox

Digitálním detoxem rozumíme oproštění se od moderních technologií. Plný digitální detox je realizovatelný např. na dovolené, ale pokud se pak člověk vrátí zpátky do zajetých kolejí, příliš znatelný efekt to mít nebude. Digitální detox však může být i částečný – je možné zvolit si několik hodin denně, kdy si člověk od technologií odpočine. Důležité je najít rovnováhu.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup