´

Daňové přiznání: Kdo, kdy a jak ho musí podat

Daňové přiznání: Kdo, kdy a jak ho musí podat

Termín pro podání daňového přiznání se nezastavitelně blíží. Je dobré nic nepodcenit, a proto vám přinášíme přehled informací, které vám mohou v této věci pomoci.

 

Kdo musí podat daňové přiznání

Pokud jste v minulém roce pracovali pouze u jednoho zaměstnavatele nebo u několika po sobě jdoucích zaměstnavatelů, u všech jste měli podepsané prohlášení k dani a nemáte příjmy ze samostatné výdělečné činnosti vyšší než 6000 korun za rok, daňové přiznání odevzdávat nemusíte. Odevzdat je však musí všichni ostatní.

Do kdy je nutné přiznání podat

Letos je posledním dnem pro odevzdání řádného daňového přiznání 1. duben. Doporučujeme však nenechávat daně na poslední chvíli (fronty na finančních úřadech bývají opravdu i na několik hodin čekání). Vždy je lepší mít tyto věci vyřešené včas, dejte si proto raději osobní limit pro odevzdání přiznání kupříkladu do poloviny března, ať na to potom už nemusíte myslet a vyhnete se přetíženým úřadům.

Kam je třeba přiznání doručit

Daňové přiznání doručte na finanční úřad, k němuž má místní příslušnost vaše trvalé bydliště. Pokud tedy bydlíte a pracujete v Praze, ale trvalé bydliště máte v Týništi nad Orlicí, vaše daňové přiznání patří na finanční úřad v Kostelci nad Orlicí.

Přiznání můžete finančnímu úřadu doručit třemi způsoby:

1) Osobně přímo na finančním úřadě. Tento způsob má velkou nevýhodu, a tou je doba čekání. Na druhou stranu, pokud potřebujete rovnou zaplatit daň, je to výborná možnost, jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Dejte si však pozor na to, že na finančních úřadech zatím nelze platit kartou. Peníze tedy musíte mít v hotovosti.

2) Poštou na adresu finančního úřadu. Lepší je vždy posílat doporučeně – máte tak jistotu, že dokumenty opravdu v pořádku dorazí na správné místo. Tento způsob je výhodný i v případě, že nestíháte; za datum podání daňového přiznání se totiž v tomto případě považuje datum, kdy jste přiznání odeslali (tedy datum na razítku pošty).

3) Elektronicky přes datovou schránku. Tuto schránku si může zřídit každá fyzická osoba zažádáním na pobočce Czech POINTu. Pro komunikaci s orgány veřejné moci je to velmi užitečná věc.

Jak zaplatit daň

Daň musí být uhrazena do 1. 4. 2019, lhůta je stejná jako pro podání daňového přiznání. Jak už zde bylo řečeno, daň je možné uhradit hotově na finančním úřadě. Kromě toho můžete pro úhradu použít i složenku typu A nebo bezhotovostní bankovní převod. V případě platby daně z příjmu fyzických osob lze využít také bezplatnou daňovou složenku na poště.

 

Tento přehled je sice jenom základní, pro běžné podání daňového přiznání však tyto informace zpravidla postačí. Samozřejmě ale existují i výjimky z pravidel (např. když máte daňového poradce, lhůty pro odevzdání jsou jiné), do článku by se však všechny nevešly. Pokud vás zajímají tyto výjimky, aktuální informace vám mohou podat kupříkladu firemní účetní nebo pracovníci na finančním úřadě. Pokud potřebujete pomoci s vyplněním daňového přiznání, návod najdete přímo na Daňovém portálu.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup