´

Co dělat po pracovním pohovoru?

Pracovní pohovor je za Vámi. Než se ale rozloučíte a odejdete, nezapomeňte se zeptat, jaké kroky budou následovat: kdy můžete očekávat, že se dozvíte výsledky, jakým způsobem (telefonicky, e-mailem, dopisem, nebo jinak), a ideálně také požádejte personalistu o vizitku – ušetří Vám to čas při realizování dalších tipů, které pro Vás máme.

Po příchodu domů je dobré zaslat příslušnému personalistovi poděkování. Říkáte si: ,,Proč děkovat za to, že se mnou někdo vedl pohovor?’’? Je to jednoduché – udržujete tím kontakt. Poděkováním se dostanete personalistovi “pod kůži”, udržíte se v povědomí a v neposlední řadě Vám dává takový e-mail možnost znovu zopakovat, proč byste právě Vy byli tím ideálním kandidátem na volnou pracovní pozici.

Také je dobré udělat si poznámky – zapište si, o čem jste na pohovoru mluvili. Může se Vám to hodit při případném dalším kole pohovoru, protože se můžete podle poznámek připravit a navázat v druhém kole pohovoru na to, co jste říkali při tom prvním. Přidejte si personalistu do okruhů na LinkedIn – díky tomu získá náhled do Vaší online vizitky, kariérního profilu na této síti. A také uvidí, že nejste jen člověk, který čeká, až za ním práce přijde, ale že jdete příležitostem vstříc. V určeném termínu Vám nedorazila žádná odpověď? Nezoufejte. Buďte aktivní a zavolejte nebo napište na personální oddělení, kde by Vám měli sdělit více informací. V průběhu konverzace se představte, vysvětlete, o kterou pozici máte zájem a kde se pohovor konal, a následně se zeptejte, kdy se dozvíte podrobnosti o obsazení dané pracovní pozice. Buďte přátelští, struční a zdvořilí. Pokud takový telefonát uskutečníte, opět máte možnost připomenout, proč jste právě Vy dobrá volba.

Nedostali jste práci? Nevadí, přetvořte neúspěch ve zkušenost. Pokud jste byli odmítnuti, neváhejte se zeptat zeptat na důvody tohoto rozhodnutí a případně na tipy, co byste mohli zlepšit, aby Vaše šance na uplatnění byla vyšší. Zpětnou vazbu můžete využít při případném dalším pohovoru.