Výpověď: Čerpání loňské dovolené: Podmínky a lhůty

Prázdniny jsou tu a mnoho lidí se chystá během letních měsíců čerpat dovolenou, odložit pracovní starosti a odpočinout si. Samotné plánování dovolené však může být leckdy oříšek; právo (respektive povinnost) rozplánovat vám dovolenou má totiž zaměstnavatel. Jak je to však v případě, že máte ještě nevyčerpanou loňskou dovolenou?

Pravidla pro čerpání dovolené

Podle zákoníku práce vám musí čerpání dovolené naplánovat zaměstnavatel, a to s předstihem minimálně 14 dnů před samotným nástupem na dovolenou. Ve většině firem to však funguje tak, že návrh na termín dovolené podává zaměstnanec a jeho schválení řeší se svým nadřízeným, který dovolenou buď umožní, nebo ne (vzhledem k současné situaci na pracovišti a potřebám zaměstnavatele).

Loňská dovolená

Zaměstnavatel má povinnost rozplánovat dovolenou tak, abyste si ji mohli vybrat v kalendářním roce, za který vám náleží. V určitých situacích ale může dojít k tomu, že si ji zaměstnanec vybrat nestihne; nastoupí kupříkladu na mateřskou dovolenou nebo je v pracovní neschopnosti a podobně. Letošní epidemie COVID-19 navíc rozšířila výčet hlavních důvodů o situaci, kdy rodič musel být doma a starat se o dítě, které nemohlo být z důvodu uzavření vzdělávacích zařízení ve škole.

Někteří zaměstnavatelé řešili krizi nařízením celozávodní dovolené na nejkritičtější období; celozávodní dovolená však může trvat maximálně 2 týdny a lidé pobírající ošetřovné na ni nastoupit nemuseli. Jejich dovolená tedy zůstala nečerpaná a může se jim hromadit.

Čerpání loňské dovolené

Pro čerpání loňské dovolené platí od 1. 1. do 30. 6. stejná pravidla jako pro čerpání aktuální dovolené. Jestliže však ani posledního června zaměstnavatel čerpání loňské dovolené nenaplánuje, od 1. 7. má zaměstnanec možnost určit si dobu čerpání podle sebe. Termín dovolené musí zaměstnavateli prokazatelně (písemně) oznámit 14 dní předem; pokud se tedy rozhodne již 1. července, že od 15. bude čerpat dovolenou, zaměstnavatel mu v tom nemůže bránit.

Ohledy jsou na místě

Vzhledem k současné složité situaci však doporučujeme zaměstnancům, aby na zájmy svého zaměstnavatele brali ohledy – a to zejména v případě, že s nimi bylo během koronavirových omezení jednáno férově a podle zákoníku práce. Zaměstnavatel vás může v létě potřebovat k tomu, aby udržel firmu v chodu a zachoval tak nejen vaše pracovní místo, ale i mnohá další. Vždy se proto snažte najít nejlepší řešení pro obě zúčastněné strany a na čerpání loňské dovolené se se zaměstnavatelem domluvit.

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup