´

Brigády v období rekordně nízké nezaměstnanosti

santove2-01


Konec roku je sice obvykle obdobím mírně rostoucí nezaměstnanosti, ale před Vánoci přichází zajímavé možnosti sezónních prací v obchodě a službách spojených s vánočním prodejem. Některé segmenty, jako obchody, zasílatelské služby, e-shopy nebo i pošta výrazně navyšují počty zaměstnanců. Někteří až na dvojnásobek. Celkově očekáváme, že díky Vánocům vznikne až 20.000 dočasných pracovních příležitostí.

V současné době vidíme velký nárůst poptávek firem, které se nás obrací s žádostí o pomoc s nábory a počet volných míst je asi o polovinu vyšší, než minulý rok.

Faktorů je několik:
– roztáčející se kola ekonomiky (a rostoucí spotřeba domácností) generují nová místa ve výrobě, logistice a prodeji – v okolí velkých měst se budují stále nová logistická centra, zaměstnávající tisíce lidí – ČR je také oblíbená destinace pro mezinárodní centra sdílených služeb a jejich počet zde roste – firmy posilují úlohu zákaznického servisu ve své prodejní strategii a neustále roste poptávka po telefonistech – ve všech výše uvedených sektorech roste podíl brigádníků. Hlavním důvodem je nedostatek zájemců o pracovní pozice dostupné na trhu. To vede firmy, aby dávaly prostor i jiným skupinám pracovníků. Nabízí flexibilní úvazky a dávají tak prostor studentům, lidem na rodičovské dovolené, důchodcům, atd.

“Klasických” brigád, jak je známe z minulosti, tolik nepřibývá. Roste ale nabídka brigád na pracovní místa, která byla dříve doménou plných úvazků na dobu neurčitou.

Zároveň rostou i odměny brigádníků. Při analýze našich interních dat vidíme navýšení mezd na brigádnická místa u našich zákazníků o 15%. V některých případech dotlačil nedostatek uchazečů firmy ke zvýšení mezd brigádníků i o 30%. Nejvyšší nárůsty jsou u příjmově nejnižších skupin zaměstnanců a to především v oborech, kde se hledají velké počty lidí do náročných provozů nebo logistických center s horší dostupností.

Díky své stabilní a silné pozici na českém trhu poskytovatelů personálních služeb nabízí ManpowerGroup zázemí tisícům kandidátů a uchazečů o zaměstnání. Společně pak můžeme pružně reagovat na aktuální poptávku ze strany klientů. Pro několik projektů v celé České republice jsme před letošními Vánoci zajistili tisíce brigádníků. Ukážeme vám náš úspěch na konkrétním případech řešení náboru krátkodobého obsazení pozic.

Díky propracovanému systému náboru dokážeme ve velmi krátkém čase obvolat, zrealizovat pohovory a doporučit stovky kandidátů. Během několika dní naši konzultanti z pražských poboček s výraznou podporou interního call centra zajistili nástup 107 nových výpomocí do oblasti logistiky a zároveň, paralelně, dokázali vyhledat 96 brigádníků pro tiskařskou společnost. V Plzni pak naši konzultanti naplnili poptávku na 249 brigádnických pozic v logistice a výrobě. Obdobně jsme obsazovali volná místa i v dalších krajích, jak na výrobní, logistické nebo administrativní pozice.