´

9 způsobů, jak se zbavit nervozity

Jak zatočit s nervozitou

Nervozita není vždycky na škodu, ale nesmí se to přehánět. A je jedno, jestli se jedná o pracovní pohovor, důležité pracovní jednání, zkoušku ve škole nebo první rande. Když se člověk klepe jako osika, koktá a dlaně mu plavou v potu, moc parády nenadělá. Naštěstí existuje pár osvědčených způsobů, jak se otravného svíravého pocitu kolem žaludku zbavit. ?Jak zvítězit nad nervozitou?

1) Dýchejte zhluboka. Ideálně nosem – rozhodně nefuňte jako ovčácký pes po šichtě. Pokud máte rýmu, raději tento bod přeskočte.

2) Pusťte si muziku. Předem, samozřejmě. Sluchátka na pohovoru nebo meetingu nevypadají… ehm… profesionálně. A styl volte s rozmyslem. Kupříkladu death metal nemusí být zrovna tou správnou volbou pro klid mysli.

3) Zkuste žvýkačku. Američtí vědci totiž zjistili… ? Ne, opravdu vám může pomoci se uvolnit. Přežvykování by ale mělo být decentní, ne ve stylu turu domácího na pastvě. Před samotnou akcí musí žvýkačka samozřejmě ven. Ideálně do koše, ne na spodní stranu stolu v zasedačce. Takže si vzpomeňte včas.

4) Myslete na něco hezkého. Jasně, je to poměrně těžký úkol, když před vámi leží extrémně děsivá situace. Představte si kupříkladu to nejlepší jídlo, které jste kdy jedli, nebo si vzpomeňte, jaké to je mít prázdniny.

5) Myslete na něco legračního. Když si zrovna nevzpomenete na nic hezkého, zkuste si vybavit, co vás naposledy pobavilo. Nebo si nějakou představu vykonstruujte. Jak by asi vypadal personalista v pyžamu s růžovými slony?

6) Myslete na něco smutného. Pokud už si vážně nevíte rady, vzpomeňte si na Titanic. Nebo na Hačika. Přes proudy slz si na nervozitu ani nevzpomenete.

7) Uvědomte si, že jste připraveni. Jestliže jste strávili kupu času poctivou přípravou na chystanou akci, nemáte se čeho bát. Problém však nastává, pokud připraveni nejste. To budete muset asi podplatit Štěstěnu. Nebo uzavřít smlouvu s Ďáblem.

8) Představte si nejhorší možný scénář – a vymyslete uspokojivé řešení. Pokud tedy existuje. V opačném případě se jedná pouze o způsob, jak nervozitu znásobit.

9) Usmívejte se. S úsměvem jde všechno líp. A kdyby to náhodou přece jenom dopadlo špatně, aspoň u toho budete vypadat hezky. A to se vyplatí. ?

 

Nervozitu sice musíte zvládnout sami, ale s přípravou na pohovor vám určitě pomůže náš návod. Můžete si také přečíst, jak zvládnout pohovor co nejlépe. A kdybyste si nebyli jisti, jak máte odpovídat na otázky personalistů, mrkněte se, jak určitě ne. ?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup