´

9 tipů, jak změnit koníček ve výdělečnou činnost

Napadlo vás někdy, jak hezké by bylo mít práci jako koníček? Nemusí zůstat pouze u nápadu. V dnešní době není nijak složité zařídit si živnost – ať už jste pekař designových dortů, opravář vraků, nebo vás baví navrhovat originální oděvy a sami si je šijete. Každý šikovný člověk má šanci uspět. Stačí mít ten správný nápad – a také velkou dávku odhodlání a trpělivosti.

 

Jak na to?

1) Rozhodněte se. Nestačí o tom pouze mluvit, musíte to doopravdy udělat. Pokud chcete svůj koníček proměnit v podnikání, byť zatím malé, bez píle a odhodlání to nepůjde.

2) Nastudujte si teorii. Štěstí přeje připraveným… A taky těm, kteří se dokážou orientovat v byrokratickém prostředí. Zjistěte si, co všechno budete pro své podnikání potřebovat a kolik to bude stát. Nejde jenom o různá povolení, certifikáty a podobné věci, ale i o prostory a základní vybavení. Ujistěte se, že jste schopni vše potřebné zajistit.

3) Propagujte. Nemusíte hned sypat desetitisíce do reklamy. V dnešním světě stačí být aktivní na sociálních sítích a kolem svého podniku vybudovat příběh, který zaujme zákazníky. Lidská zvědavost je výborným pomocníkem marketingu – stačí ji umět využít.

4) Získejte zpětnou vazbu. Poraďte se ohledně svého projektu s dalšími lidmi. Mohou vám pomoci včas odhalit nedostatky, které jste dosud přehlíželi.

5) Dbejte na dobrý první dojem. Snažte se na každého zákazníka zapůsobit co nejlépe už od první chvíle a zajistěte, aby byl spokojen. Dobré reference vám mohou získat popularitu – a to nejlepší je, že zdarma.

6) Vnímejte své zákazníky. Poskytnou vám pohled z „druhé strany barikády“, který nebude zkreslený vaší vlastní vizí. Přestože zpětná vazba nebude vždy pozitivní, neuzavírejte se před ní. Využijte ji k napravení nedostatků.

7) Nebojte se změn. Možná po chvíli zjistíte, že z vašeho původního nápadu funguje dobře jenom část. Přizpůsobte tomu svůj plán a ustupte od nefunkčních součástí.

8) Nepodléhejte panice. V podnikání se ne vždycky daří a začátky mohou být velmi složité. Důležité je vydržet.

9) Zůstaňte srdcaři. Nikdy nezapomeňte na to, že váš podnik vznikl na základě koníčku – že jde o něco, co máte rádi. Nenechte si tento pocit ničím vzít a udržte si pozitivní přístup po celou dobu. Zákazníci to ocení.

 

Pokud se vám do podnikání nechce, ale i přesto byste rádi získali práci, která vás bude bavit, ozvěte se nám. Rádi vám pomůžeme takové zaměstnání najít.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup