´

9 nejčastějších důvodů, proč lidé odcházejí ze zaměstnání

Je vaše trpělivost u konce?

V dnešní době není příliš obvyklé, že člověk stráví v jednom zaměstnání celý život. Zejména mladí lidé zpravidla vyzkouší několik zaměstnání v různých firmách, než se rozhodnou někde setrvat delší dobu.  I přes tento trend ale platí, že spokojený zaměstnanec z firmy neodchází. Připravili jsme pro vás seznam 9 nejčastějších důvodů, proč lidé mění zaměstnání.

 

9 nejčastějších důvodů pro změnu zaměstnání

1) Nedodržení slibů ze strany zaměstnavatele. Při nástupu vám slíbili, že dostanete solidní mzdu, stravenky a možnost využít sick day, ale ve finále je mzda o třetinu nižší, stravenky pobírá jenom management a sick day vám bude odečten z dovolené. Takový zaměstnavatel se nemůže divit, že má stálý nedostatek pracovníků.

2) Nízká mzda. Jednou z nejsilnějších motivací pro zaměstnance je jeho odměna. Když je mzda vzhledem k náročnosti práce nedostatečná a nadřízený ji odmítá adekvátně upravit, pracovník se obvykle přesune o dům dál.

3) Žádný posun. Někteří lidé v zaměstnání postrádají možnost kariérního růstu, jiní by preferovali spíše osobní rozvoj (sebevzdělání). Problém nastává, když obě tyto možnosti zcela chybí. Zaměstnanec tak stagnuje, s čímž souvisí další problémy.

4) Chybějící možnost seberealizace. Vhodně zvolená práce může člověka bavit a naplňovat, což bývá častým kritériem volby zaměstnání. Pokud se však pracovník nemůže posouvat a rozvíjet, hůře se mu hledají cesty k seberealizaci.

5) Nuda. Absence výzev a stereotypní práce mají často za následek ubíjející pocit nudy. Zaměstnanec plní úkoly strojově, nemusí přemýšlet, nic ho nepřekvapí. Někteří lidé mohou podobný stav vítat, protože si v zaměstnání odpočinou, pro jiné se však může jednat o pádný důvod k odchodu.

6) Ponorková nemoc. Stále stejní lidé, stejné obličeje, stejné otřepané vtipy. Když už vám vadí i to, že kolegové dýchají moc nahlas, je na čase změnit prostředí.

7) Náročné dojíždění. Člověk tráví v práci zpravidla 8 hodin denně. Ne každý se dokáže smířit s tím, že bude další dvě trávit na cestě do práce a zpět. Raději si najde práci někde blíž.

8) Příliš mnoho přesčasů. Čas od času to jde, ale co je moc, to je prostě moc. Zaměstnavatel má právo nařídit zaměstnancům určité množství přesčasů, jakmile jim však začne znemožňovat normální život, vydíráním je nutit k „dohodnutým“ přesčasům nebo na zaměstnance jiným způsobem nepřiměřeně tlačit, pracovník odejde.

9) Špatné vztahy s vedením. Říká se, že nejhorší je srážka s… hlupákem. Jejich rozmístění je taktické a jejich maskování důkladné, takže se může stát, že na takový exemplář narazíte i ve vedení společnosti. Někteří lidé s ním bojují, ale jiní (v zájmu zachování svého psychického zdraví) raději vyklidí pole a začnou jinde.

 

Který důvod by byl rozhodující pro vás?

 

Pavlína Koňariková
ManpowerGroup