´

9 běžných aktivit, díky kterým získáte cenné dovednosti

9 běžných aktivit, díky kterým získáte cenné dovednosti

Věděli jste, že v běžném životě se můžeme naučit spoustu dovedností, které nám budou velmi užitečné i v profesní sféře? Opravdu je to tak. Důležité však je umět tyto dovednosti v práci efektivně uplatnit.

 

Běžné činnosti, které nás posouvají dál

1) Vaření. Příprava jídla je skvělou příležitostí, jak si procvičit organizační schopnosti a multitasking. Zvláště, pokud se jedná o oběd pro celou rodinu čítající polévku, svíčkovou s domácím karlovarským knedlíkem a čokoládový fondant jako tečku.

2) Řešení běžných provozních záležitostí rodinného života. Ať už jde o to, kdo odveze děti do školky, nebo o nutnost co nejrychleji zprovoznit ucpaný odpad, vaše organizační a komunikační schopnosti se při řešení podobných potíží neustále zlepšují.

3) Hádky s partnerem. Ano, i ty jsou k něčemu dobré. V závislosti na jejich průběhu se učíte schopnosti obhájit vlastní názor a logicky argumentovat, podívat se na problém očima druhého člověka a také přiznat vlastní chybu.

4) Hraní her. I obyčejné „Člověče, nezlob se“ nabízí výbornou možnost naučit se prohrávat. To se může zdát jako zbytečná schopnost, ale opak je pravdou. Nikoho nečekají v životě jenom výhry a je nutné se umět vyrovnat s obdobím, kdy se člověku úplně nedaří.

5) Návštěvy. Když se ocitnete v roli hostitele a chcete, aby byla návštěva spokojena, vydáte ze sebe to nejlepší. Připravíte občerstvení, zamyslíte se nad programem, budete své hosty bavit. Tím se bezděčně učíte společenské obratnosti. Funguje to i v případě, kdy jste v roli hosta vy – i tam je třeba chovat se adekvátně.

6) Vstávání na budík. I když se vám opravdu hodně nechce, vstanete. V takovém případě uvědomělý duch vítězí nad hmotou, která by se ráda ještě chvíli povalovala v teple.

7) Nákupy. Přestože máte chuť na to či ono, dobře víte, že ani peněženka, ani spižírna nejsou bezedné. Takové situace pomáhají naučit se prioritizaci a zlepšovat sebeovládání. Ale neplatí to jenom o jídle; stejně dobře fungují i obchody s oblečením, obuví či drogerií.

8) Úřady. Nic vás nenaučí trpělivosti tak dobře, jako dvouhodinová fronta na úřadě a následně nevrlá a neochotná osoba za přepážkou.

9) Koníčky. Odpočinek je velmi důležitou součástí aktivního dne. Ne každý však umí vypustit všechny starosti a chvíli se věnovat čistě jen činnosti, která ho baví. Schopnost odreagovat se u příjemné aktivity je však pro pracujícího člověka nepostradatelná.

 

Jediným opravdovým limitem člověka je on sám. Každou hodinou každého dne se učíme nové věci a čelíme nenadálým výzvám. Řešení problémů a krizových situací i běžných úkolů nás posouvá dál a dělá z nás lepší a silnější lidi. A to je dobrý pocit, ne? ?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup