´

7 způsobů, jak řešit neshody na pracovišti

7 způsobů, jak řešit neshody na pracovišti

Lidé jsou různí. Stejně tak je zpravidla různorodá i skupina spolupracovníků v týmu. Mohou se lišit nejen věkem či etnickou příslušností, ale také temperamentem, zájmy, zvyky, charakterem a dalšími aspekty, které ovlivňují atmosféru na pracovišti a často také způsobují konflikty. Snaha o jejich vyřešení může mnohdy připomínat boj s větrnými mlýny.

 

Co vám pomůže zvládnout neshody na pracovišti?

1) Sluchátka. Nejlepší metoda, jak se odstřihnout od všeho hluku i otravných kolegů. A pokud máte u práce rádi ticho, zkuste špunty do uší. Jenom se nedivte, že na vás lidi po čase začnou klepat, kdykoli od vás budou něco chtít.

2) Kožich i plavky. Zkrátka buďte připraveni na vše. Nikdy nevíte, kdo v daný den vyhraje spor o teplotu v místnosti. Ať už to bude věčně zmrzlá kolegyně, nebo naopak zatvrzelý otužilec, vy se přizpůsobte vítězi.

3) Čelovka či sluneční brýle. Věčné hádky ohledně neblahých vlivů zářivek na lidský organismus kontrované prokazatelným devastujícím účinkem šera na zrak člověka se vás už nadále týkat nebudou. Doporučujeme však nemířit čelovkou na ostatní a sluneční brýle schovat před důležitými schůzkami.

4) Žádný názor. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo nic nekritizuje, nikoho nenaštve. Kdo nic nenavrhne, nemusí svůj nápad obhajovat. A tak, no. ?

5) Vlastní oběd. Zdlouhavé debaty, kam se jako tým vypravíte na oběd, půjdou mimo vás. A nebudete nuceni si kvůli názoru většiny dát k obědu předražený zelný salát. Nebo eidamový smažák s tatarkou.

6) Čokoláda. Ne nadarmo se říká – když na vás žena vrčí, hoďte jí čokoládu. Funguje to globálně. Jakmile na vás kdokoli štěká, nabídněte mu čtvereček. Nebo raději celou řádku. Čokoláda mívá úžasně uklidňující účinky.

7) Dovolená. Když už nic jiného nepomůže… ?

 

Tyto tipy samozřejmě slouží jen pro pobavení; řešit problémy čokoládou nebo mlčením se objektivně nedoporučuje. ? Mnohem lepším řešením je asertivita a ohleduplnost při jednání v týmu a také ochota přijmout kompromisy. Platí, že svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda jiného člověka. Nikdo nechce být v práci nešťastný, no ne?

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup