´

7 věcí, které je lepší kolegům neříkat

7 věcí, které je lepší kolegům neříkat

Je skvělé, když máte v práci tým kolegů, kterým můžete říct všechno. Některé věci by však ze skupiny sdílených informací měly být raději vyloučeny. Přečtěte si, které informace byste si měli nechat pro sebe a z jakého důvodu.

 

Informace, které kolegové vědět nemusí

1) Výše mzdy. Rozhodně nedoporučujeme sdělovat kolegům výši svého výdělku, a to ani v případě, že je podle vás velmi nízký. Mohlo by se ukázat, že někteří kolegové zastávající stejnou práci mají mzdu ještě nižší, a museli byste se potýkat s následky závisti. Stejně tak ani pro vás nemusí být příjemné vědět, že služebně mladší kolega na stejné pozici dostává ve výplatě o několik tisíc více.

2) Politické přesvědčení. Ať už považujete současnou vládu za spásu pro naši zem, nebo naopak za největší katastrofu posledních 50 let, nepouštějte se v práci do vášnivých debat na toto téma. Názor některých kolegů na vaši osobu by se mohl v důsledku toho radikálně změnit.

3) Názory odsuzující jiné názory. Příkladem může být veganský aktivista, který chce společnosti předat cenné informace a tím pomoci určitému cíli – zlepšit životosprávu kolegů, snížit utrpení zvířat, pomoci planetě a podobně. Jenže ne každý kolega je ochoten takovému nátlaku (zvlášť, když je opakovaný) čelit. Vždy je lepší respektovat, že každý člověk má právo rozhodnout se za sebe.

4) Negativní hodnocení kolegů či šéfa. Pokud máte s někým problém, vždy je lepší řešit ho přímo – ideálně mezi čtyřma očima. Někdy se však může stát, že si potřebujete jenom ulevit, postěžovat někomu blízkému. Dejte si však pozor, koho považujete za blízkého člověka. Není vhodné mluvit špatně o lidech v zaměstnání před dalšími kolegy, protože by mohli od té doby přemýšlet, co asi říkáte za jejich zády o nich.

5) Historky z pátečních večerů. Samozřejmě nevadí, když jednou za čas přihodíte do placu nějakou „party“ historku – tím spíš, pokud vás neukazuje ve špatném světle. Pravidelná každotýdenní účast na alkoholických dýcháncích však nikomu reputaci nepozvedne – a to ani v případě, že je firemní kultura otevřená, vstřícná a velmi chápavá. Stejnou medvědí službu vám mohou prokázat i kompromitující fotografie na sociálních sítích.

6) Detaily ze soukromého života. Ať už jde o partnerovo věčné žárlení, ložnicové historky nebo nástup bratra k výkonu trestu, jsou to informace z vašeho soukromí, do kterých nikomu nic není. Všechny se totiž mohou časem obrátit proti vám. Není totiž jisté, že se kolegové s vaším partnerem nikdy nepotkají – a ten by se pak mohl velmi divit, jaké informace o něm mají. Špatné světlo na vás samovolně házet i pochybné příbuzenstvo, jestliže se vašich informací chytí firemní drbny a roznesou je do všech koutů.

7) Vaše plány do budoucna. Tím samozřejmě nemyslíme „postavit dům, zasadit strom, zplodit syna“, ale vaši pracovní budoucnost. Kolegové nemusí vědět, že máte zálusk na manažerské křeslo obchodního týmu, ani že se rozhlížíte po jiné práci. Tyto plány by měly zůstat ostatním utajené, abyste měli vždy možnost bez následků změnit názor.

 

Pavlína Průšová
ManpowerGroup